TATSO Başkanı Dağdağan İran ziyaretini değerlendirdi

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Başkanı Bilal Dağdağan, TATSO heyeti olarak İran’a gerçekleştirdikleri 4 günlük ziyaret programıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Videoyu Aç TATSO Başkanı Dağdağan İran ziyaretini değerlendirdi
A
a

Ziyaret programının ardından ilçeye dönen TATSO heyeti ile birlikte değerlendirme toplantısı düzenleyen TATSO Başkanı Bilal Dağdağan, ziyaret kapsamında 4 gün boyunca turizm, maden, inşaat, tekstil ve gıda sektörü başta olmak üzere birçok alanda görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İran ziyaret programının çok verimli geçtiğini ve bu görüşmelerin kısa süre içinde olumlu geri dönüşleri olacağını kaydeden TATSO Başkanı Dağdağan, “TATSO heyeti olarak 10 kişilik ekiple 31 Ekim  - 3 Kasım tarihleri arasında 4 günlük bir İran seyahati gerçekleştirdik. Bu sürede İran’da birçok ziyaretin yanı sıra turizm, maden, inşaat, tekstil ve gıda sektörü başta olmak üzere birçok alanda görüşmeler gerçekleştirdik. Tabi bundaki asıl amacımız durgun olan piyasaya nasıl canlılık kazandırabiliriz, bununla ilgili istişareler yapmak, birde ambargo kalkan İran’dan “Ekonomik olarak nasıl faydalanabilir ve karşılıklı alışveriş yaparız” bununla ilgili çalışmalar yapmak içindi. Çok şükür tüm ziyaret ve görüşmelerimiz olumlu geçti. Bu ziyaret ve görüşmelerin en kısa sürede olumlu geri dönüşlerini bekliyoruz.” dedi.

İran’la karşılıklı ziyaretlerin devam edeceğini bunun da bölgeye çok olumlu ekonomik katkıları olacağını ifade eden Dağdağan şöyle konuştu: “İran’da ilk gittiğimiz yer Maku serbest bölge Bazargan bölgesi oldu. Burada 500 hektar alan üzerine tır garajlarının oluşturulduğu bir serbest bölge oluşturuluyor. Bu anlamda orada güzel bir çalışma yapılmış. Yani 10 yıl önceki İran ile bu günkü İran arasında büyük bir fark var. Ekibimizi gümrükte direk serbest bölgenin müdürü ve ilgili birim başkanları karşıladı. Ekiple birlikte yeni inşaatların yapıldığı yerler ve fuar alanlarını gezdik. Özellikle tekstil ile ilgili müthiş çalışmaları var. Tabi burada serbest bölge direk Rohani liderlerine bağlı. Aynen Türkiye’de olduğu gibi tekstil sektöründe yine müthiş destekler veriyorlar. Tekstil pazarında Türk markaları orada gayet iyi tutuluyor ve fiyat olarak da buradakinin üç katı bir fiyata satılıyor. Rakamlar bayağı bir yüksek. Tabi biz bu organize sanayi gezilerini tamamladıktan sonra serbest bölgede ikili görüşmelerle alakalı ne yapabiliriz diye bir toplantı yaptık. Bizleri oraya yatırım için davet ettiler. Bizde ilgili notlarımızı aldık. Burada onlarla ilgili çalışmalar yaparak, ilgili sektörlerle diyaloglar yaparak buradan ürünleri, mamulleri, yarı mamulleri nasıl oraya gönderebilir ve oradakileri de nasıl buraya getirebiliriz onun çalışmalarını yapacağız. İlerleyen süreçte inşallah verimli bir çalışma olacak. Oradaki temaslarımızın ardından ise Urmiye’ye geçerek, belediyede bir toplantı gerçekleştirdik. Orada yine bizim ticari ataşemiz ve Urmiye Belediye Başkanımız bizleri ağırladı. Buradaki toplantılarımız gayet olumlu ve verimli geçti. Urumiye bölgesi İran’ın Tarım’da özellikle elma üretiminde en yüksek olduğu bölge, her yıl burada 1 buçuk milyon ton bir elma üretimi var. Meyve üretiminde gayet iyiler. Burada her türlü ürünün organiğini üretiyorlar ancak ambalajlama noktasında sıkıntıları var. Bu anlamda Türk müteşebbisleri ile ortak çalışma yapmak istiyorlar. Bu anlamda ekonomik birimleri olan birim başkanları ile görüştük.

Tekstil Sektöründe bizim tekstilcilerimizle ortak yatırımlar yapmak istiyorlar. Komple İran’ın ve orta doğunun Türki Cumhuriyetlerinin tamamına satışı bu koldan bayii olarak yapmayı planlıyorlar. Transit geçiş noktası olduğu için onların Orta Asya’ya açılımı bizden daha rahat oluyor. Onun dışında öğrenci üniformaları ile ilgili görüşmeler yapıldı. Bizler kendi mevzuatımız onlarda kendi mevzuatları üzerine çalışmalar yaptıktan sonra 15 – 20 gün içerisinde bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştireceğiz. Ziyaret kapsamında ayrıca, Ticaret Odalarını ziyaret edip orada görüşmeler yaptık. Maden, inşaat, tekstil ve gıda sektörü başta olmak üzere bunların tamamıyla ilgili toplantılar yaptık. Akabinde ise, Tebriz’e geçerek burada Tebriz Ticari Ateşemiz eşliğinde Tebriz TSO’yu ziyaret ettik. Burada yine turizm acenteleri ile anlaşmalar imzalandı, bu kapsamda taahhüt sektörü ile ilgili mevzuat inceleniyor. Müteahhitlerimiz bu sayede orada iş yapabilecek.

Ayrıca yine görüşmelerimiz kapsamında İran Turizm Acenteler birliğiyle anlaşmaya vardık. Tatvan’a seyahatlere başlayacaklar. Özellikle nevruzda Tatvan’a daha fazla turist gönderecekler. Genel olarak tüm görüşmelerimiz çok olumlu geçti. Sevincimiz şudur ki İran’dan boş dönmedik, dolu döndük. Çünkü başta Tatvan bölgemiz üretime dayalı bir ekonomiye sahip değil. Hedefimiz buradaki bu durgunluğu ve zayıflığı nasıl aşabiliriz, ekonomi ve darboğazı nasıl aşabiliriz, bunun çalışmasıydı. Bu ziyaretle de zaten biz umduğumuzu bulduk, hedeflerimize de ulaştık. İnşallah İran ziyaretimizden resmi dönüşler olacaktır. İlk olarak 50-60 kişilik turizm acenteleri heyeti gelecek. Bunun haricinde yamaç paraşütünde dünya birincisi olan bir ekip var İran’da onları davet ettik. Onlarda yine 30 kişilik bir ekiple nasip olursa buraya gelecekler. Burada hem yamaç paraşütü yapacaklar hem de gösteri düzenleyecekler. Devamında ise yine İran’dan gelecek olan heyetleri burada misafir edeceğiz. Bu anlamda karlıklı sık sık ziyaretlerimiz devam edecektir. Ben bu vesile ile ziyarete katılarak bizleri yalnız bırakmayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.