DAP ile TÜSSİDE'den TSO'ya ziyaret

Doğu Anadolu Kalkınma İdaresi (DAP) ile Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) uzman ve araştırma görevlileri, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret etti.

Videoyu Aç DAP ile TÜSSİDE'den TSO'ya ziyaret
A
a

Bölgeye has ürünlerin ekonomiye kazandırılması ve endüstriyel ürünlere dönüştürülmesine ilişkin yapılan gezi kapsamında, TÜSSİDE araştırma görevlileri Bilal Ürüm ve Batuhan Demir ile DAP idaresi uzmanları Muhammed Ünaldı ve Ayhan Sirke, Tatvan TSO'yu ziyaret etti.

Bölgeye has ürünlere ilişkin karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, 2 milyon ceviz fidanı ekimi, ceviz, arıcılık, balcılık, domates, patatesin, turizm, ponza ve perlit yatırımlarının ön plana çıkarılması noktasında görüşmeler yapıldı.

Toplantıda konuşan Tatvan TSO Meclis Başkanı İhsan Bakırhan, DAP'a bağlı 14 il içinde Bitlis'in en dezavantajlı konumda olduğunu söyledi.

DAP'ın kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmasıyla bunları avantaja çevirmesi gerektiğini ifade eden Bakırhan, "Daha önce Tatvan Kaymakamlığı ve Tatvan Belediyesi ile turizm alanında İran'da var olan potansiyeli değerlendirmek için çalışma yaptık. Fakat malum nedenlerden dolayı sınır kapılarının kapanmasıyla bu çalışmamız sekteye uğradı. Devam eden bu çalışmamızın meyvesi önümüzdeki yıl alınabilir" diye konuştu.

Tatvan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin ise, bölgenin hammadde konusunda çok zengin olduğunu ancak bu zenginliğin kullanılamadığını bildirdi.

Özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarının yeterince yatırım yapmadığını belirten Şahin, şöyle konuştu:

"İşsizlik oranı oldukça fazla. İlimizin bu makus talihini değiştirmek için Tatvan TSO olarak sürekli adımlar atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Bölgelere gübre, tohum, fidan ve sulama destekleri sağlanarak, çiftçilerin desteklenmesi lazım. Artık bölge insanımızın da adımlar atması gerekir. Çiftçilerimiz kurmuş oldukları kooperatifleri daha aktif biçimde kullanmalıdır. İl ve ilçe tarım müdürlüklerinin koridorlarını aşındırmalıdır. Ayrıca Tatvan TSO ile bağlantı halinde olup, devletin verdiği teşvik, hibe ve yardımlardan haberdar olmalıdır."Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.