Başkan Aksoy’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Videoyu Aç Başkan Aksoy’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
A
a

Başkan Aksoy yayınladığı mesajda İslamiyet’in kadına verdiği değeri aktarıp, 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutladı.

Aksoy, "Bundan 158 yıl önce 8 Mart 1857 yılında Amerikan’ın Newyork kentinde çalışma şartlarının iyileştirilmesi için verdikleri kanla ve gözyaşıyla sona eren mücadelenin, yıldönümüdür. O gün yürüyüşe geçen kadın işçilere yapılan saldırı sonucu, 118 kadın ölmüş, yüzlercesi yaralanmış, bir o kadarı da tutuklanmıştır. 8 Mart, o günün mücadelesi adına 1910 yılından beri kadınlar günü olarak anılmaktadır. Toplumların temel taşı aile, ailenin temel taşı ise kadınlarımızdır. Unutulmamalıdır ki; Her zaman varlıklarıyla hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız huzurlu, mutlu ve sağlıklı toplumların teminatıdır. Ayrıca Kadınlarımız her daim zarafetleri, fedakârlıkları, yüksek duygusal zekâları, nezaketleri ve letafetiyle toplumumuzun denge unsuru olmuşlardır.

Yüce dinimiz ve medeniyetimiz her zaman kadına özel bir önem vermiş ve Kadınlarımızın Hak ve Hukuklarının çiğnenmemesi hususunun altını önemle çizmiştir.

Bu konuda Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV). "Cennet, anaların ayakları altındadır." ve "Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgiyle muamele ediniz. Onlar hakkında Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız, onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onlarında sizin üzerinizde hakları vardır” buyurmuşlardır. Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok büyük değer vermiştir. Erkeğe de mesuliyet yüklemiştir. Dolayısıyla kadınları korumak, kollamak ve onların daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlamak bizlerin görevidir. Dinimiz kadına böylesine değer vermişken, zaman zaman erkekler tarafından kadına uygulanan şiddet hem İslam hukukuna ters düşer hemde toplum tarafından kesinlikle kabul edilemez. Biz bundan sonra kadınlarımızın adını olumsuz haberlerde değil başarı haberlerinde okumak istiyoruz. Kadınlarımızın ismini hayatın her alanında başarıyla anılmasını istiyoruz. Bu düşüncelerle tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.