100 kat daha hızlı Wi-Fi geliyor

ABD'de mikrodalga yerine terahertz dalgası gönderilerek 50 gb'lik veri akış hızına erişildi. Bugünkü data iletim sürati ise 500 megabayt.

Videoyu Aç 100 kat daha hızlı Wi-Fi geliyor
A
a

ABD merkezli Brown Üniversitesi’nin mühendislik fakültesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre çok yakında bugün kullanılandan 100 kat daha hızlı kablosuz internet (Wi-Fi ) kullanmak mümkün olacak. Araştırma ekibi adına açıklama yapan Brown Ünivesitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü   Daniel Mittleman geleneksel mikrodalga yerine terahertz ile video sinyali gönderdiklerini söyleyerek bunun da saniyede 50 gigabyte’a denk geldiğini ifade etti. Şu anda birçok kablosuz internet saniyede 500 megabyte’a kadar çıkabiliyor.

Nature Commnuications’ta yer alan makaleye göre Daniel Mittleman, “Terahertz sistemini kullanarak ilk defa veri akışı sağlayabildik. Bu yaklaşım kablosuz internetin geleceğini değiştirebilir” dedi. Şu an için ses ve veri için sinyalleri mikrodalgalar aracılığıyla kablosuz bir şekilde iletiliyor fakat yoğun veri akışının olduğu zamanlarda kapasite zorlanarak internet hızında yavaşlamaya sebep olabiliyor. Bilim insanları yeni bant genişliği bulmak için böyle bir araştırma yaptıklarını söylüyor.

Araştırma bulgularının yayınlandığı yazıda terahertz dalgalarının mikrodalgalara göre daha büyük kapasiteleri olduğu ve dolayısıyla daha çok veri taşıyabildiği vurgulanırken saniyede 10 gigabitlik bir veri akışının sorunsuz yaşandığını fakat 50 gigabitlik veri akışında ufak sorunlar meydana geldiği kaydedildi.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.