Tatvan'ın en uzun caddesi baştan sona yenileniyor süre tam 4 ay

Videoyu Aç Tatvan'ın en uzun caddesi baştan sona yenileniyor süre tam 4 ay
A
a

            Başkan Geylani Basın Mensupları İle Bir Araya Geld…

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Caddesinde yürütülecek olan alt ve üst yapı çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Konu ile ilgili Tatvan Öğretmenevi bahçesinde düzenlenen basın toplantısına Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Özkan, Fen İşleri Müdürü Servet Işık ve Proje Koordinatörü Levent Şeker ile Tatvan’da faaliyet yürüten basın mensupları katıldı.
Tatvan Belediyesi olarak ilçenin en işlek ve en büyük Caddesi olan Cumhuriyet Caddesi'nde yürütecekleri alt ve üstyapı için ilk kazmayı önümüzdeki günlerde vuracaklarını belirten Başkan Geylani, yapılacak çalışmaların 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

“Türkiye’nin devam eden en büyük altyapı projelerinden birini yapıyoruz.”

Tatvan Belediyesi olarak ilçe merkezinde yürütecekleri alt ve üst yapı çalışmalarını 27 ayrı ekiple eş zamanlı olarak yürüteceklerini söyleyen Başkan Geylani, "İlçemizdeki en işlek ve en uzun caddesinin başında Cumhuriyet Caddesi geliyor. Tatvan Belediyesi olarak bizler bu caddemizdeki gerekli alt ve üst yapı çalışmalarını gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Yapılacak olan projenin finansmanı iller bankası üzerinden çekilen kredi ile yapılıyor. Yaklaşık maliyeti 180 milyon lirayı buluyor. Maliyetin tamamı Tatvan Belediyesi tarafından karşılanacak. Burada hiç bir hibe ve destek yok. Bu çalışmalar kapsamında önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vurmuş olacağız. Toplam 27 ayrı ekiple yapacağımız bu çalışmaları 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı planlıyoruz. Gerçekleştireceğimiz altyapı çalışmalarında başta şebeke suyu, kanalizasyon, yağmur suyu ve doğalgaz hatları başta olmak üzere çok yönlü bir çalışma yapmış olacağız. Altyapıdaki bu çalışmalarımızın tamamlanmasının hemen akabinde ise Karayolları, tarafından gerekli üst yapı çalışmalarına ivedilikle başlamış olacak. Karayollarının üst yapıdaki çalışmalarını tamamlamasının ardından ise belediyemiz tarafından yine çevre düzenlemesi ve ışıklandırma başta olmak üzere gerekli üstyapı çalışmaları da kısa sürede tamamlanmış olacak. Genel itibariyle Cumhuriyet Caddesi'nde başlatmış olduğumuz tüm çalışmaları 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Ben şimdiden başlatacağımız bu çalışmanın ilçemize hayırlı olmasını diliyor, çalışmayı yürütecek olan ekiplerimize de çalışmalarında kolaylıklar diliyorum." dedi.

"Bu seneki hedefimiz altyapıyı %90 tamamlamak"

Belediye olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilçeyi adeta şantiye alanına çevirdiklerini belirten Başkan Geylani, " Göreve geldiğimizde yüzde yirmi ikisi tamamlanan altyapıda bugün yaptığımız çalışmalarla yüzde 60'a ulaşmış durumdayız. Ancak, Karayolları tasarrufunda olan Cumhuriyet Caddesi bu yüzden biraz gecikti. Aslında altyapının ilk olarak Cumhuriyet Caddesi’nden başlaması gerekiyordu. Malumunuz Cumhuriyet Caddesi D300 yol ağı üzerinde olup Karayolları’na bağlı bir yol. Gerekli izinler bir türlü alınamamış. Biz bu izinleri geçen sene aldık. Karayolları Bölge Müdürlüğü’müz ile gerekli protokolleri de yaptık. En geç 1 Nisan'da başlaması gereken altyapı çalışması Korona tedbirlerinden ötürü ertelemek durumunda kalmıştık. Nisan'da yapılan toplantıda 1 Haziran da normalleşme süreciyle birlikte buraya başlayacağız. Bu cadde geçiş güzergâhı olduğu için sıkıntılı olacak. Bu nedenle burada zahmetli bir işe giriyoruz. Yapılan altyapı çalışmasının toplamı 150 kilometre kanalizasyon ve 172 kilo metre içme suyu, 10 kilometre yağmur suyu drenaj ve doğalgaz hatlarının çalışması yapılacak. Toplam 5 ayrı noktadan başlanacak ayrı ekipler ayrı noktalarda çalışacak ve ilave 2 ekip daha bulunacak. Eş zamanlı çalışılacak mahallerde de ayrıca ekiplerimiz çalışmalarını sürdürecek. Altyapısı biten mahallerde hemen üst yapı çalışmalarına başlanacak. Kaldırım peyzaj ve aydınlatma çalışmaları da Cumhuriyet Caddesinde yapılacak. Aynı zamanda bu işlemler sahile inen yollarda da uygulanacak. Çalışmalarımız ise tahminen 4-5 ay sürecek. Çalışmaları tamamlanan yollarımız parke ile kaplanacak. 

“Bazı cadde ve sokaklarda tek yönlü araç trafiği düzenlemesi yaptık”

Cumhuriyet Caddesi üzerinde yapılacak altyapı çalışmalarında araç trafiği sorunu yaşamamak için caddenin iki alt sokağı, bir üst sokağının bir kısmı ve sahil yolunun bir kısmının tek yönlü araç trafiği düzenlemesi yapıldığını açıklayan Başkan Geylani, “Bildiğiniz üzere Cumhuriyet Caddesi yoğun bir trafik akışına sahip. Bu caddede altyapı çalışması gerçekleştireceğimiz için trafik akışını alt ve üst sokağa aktardık. Trafik komisyonundan da tek yön araç trafiği düzenlemesinin kararını aldık. Faki Hüseyin Sağnıç Caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nin bir alt caddesinde Ahlat Yolu Caddesi’nden Şehit Bayram Yasemin Tekin İlkokulu’na (Fuar Girişine ) doğru tek yön gidiş, Kazım Paşa Caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nin iki alt caddesinde Şehit Bayram Yasemin Tekin İlkokulu’ndan (Fuar Girişinden) Ahlat Yolu Caddesi’ne tek yön gidiş, Şehit Bayram Yasemin Tekin İlkokulu’ndan (Fuar Girişinden) Göl Caddesi istikametinden Sakarya Caddesi’ne (Öğretmen Evi’ne) kadar çift yön Sakarya Caddesi’nden Sahil Yolu’na girilerek Ahlat Yolu Caddesi’ne doğru tek yön ve Zirai Donatım Caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nin bir üst sokağı Karataş Mahallesi Yeni Sokak’tan Eski Belediye Hizmet Binasına doğru tek yön olarak düzenlendi. Bu yollar artık mecburi yön olarak bundan sonraki süreçlerde de bu şekilde tek yön yolarak kalacak. Bunun dışında bir de Cumhuriyet Caddesinden sahile doğru tek yön iniş ve çıkışlar da var. Bunlar; Sakarya Caddesi(Ziraat Bankası yanındaki yol) Cumhuriyet Caddes’nden Sahil’e doğru tek yön iniş, İşletme Yolu Caddesi (Uluer İlkokulu yanındaki yol) Cumhuriyet Caddesi’nden sahile tek yön iniş, Cumhuriyet Caddesi PTT’nin oradan Sahil istikametine tek yön iniş ve PTT Caddesi olan (Türk Telekom’un yanındaki yol) Sahil istikametinden Cumhuriyet Caddesi’ne tek yön çıkış olarak trafik komisyonunda onaylandı.” dedi. 

“Koronavirüsle mücadelede ilk günden beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz"

Tatvan Belediyesi olarak koronavirüs salgını ile ilgili ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Başkan Geylani, "Koronavirüs vakalarının görülmesinin hemen ardından gereken bütün önlemleri aldık ve belediye olarak ücretsiz maske üretimi yaptık. Bu kapsamda; 5 bin adet siper maske, 100 bin adet tek kullanımlık maske ve 5 bin adet gıda koli dağıtımını yaptık. Bu süreçte Türkiye örnek bir ülkeydi. Avrupa’da durum daha kötüye gidiyor. Süreç bitmiş değil tedbiri elden bırakmamak lazım. Süreci atlatmak alınacak tedbirlere bağlı. Böyle devam ederse daha rahat atlatırız." diye konuştu.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.