Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi gerçeği!

Değerli okuyucularım; Son günlerde Bitlis ve Tatvan ile Tatvanlıların en önemli gündem maddeleri arasındaki ilk sırada yer alan, önceden şehir merkezinde olan ve sonradan Rahva bölgesine taşınan Tatvan Devlet Hastanesi geliyor.

A
a

Son günlerde hastası olan ve hastası olmayan kime dokunsanız hastanenin Rahva’ya taşınmasıyla ilgili “bin ahhhh” işittiğiniz kesindir. Ancak işin aslı ve hastanenin Rahva’ya taşınmış olması, aslında çok basit ve gözden kaçan birkaç ihmalden geçiyor.
 
Hastanenin temeli atılmaya başlandığında “Tatvan Devlet Hastanesi” niyetiyle değil, dönemin Bitlis milletvekillerinin girişimiyle, Bitlis’e yapılması planlanan ve hatta üzerinde uzun mesailer harcanan “Bitlis 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Bölge Hastanesi” yapılması niyetiyle yola çıkılmıştı. Bu müjdeli haber, o dönemin milletvekilleri tarafından 2012 yılında “Bitlis 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Bölge Hastanesi’ne kavuşuyor” başlığıyla dile getirilmişti.
 
Ancak gelinen süreçte Bitlis genelinde çok şey değiştiği gibi, aradan geçen yıllar o dönemin milletvekillerini olduğu gibi, farklı niyetlerle temeli atılan birçok kamu binasının da kaderini değiştirdi. Bunların başındaki en bariz ve açık örneklerden biri “Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi”dir.  Bu da Bitlis ve bölge için hayal kırıklığı, Tatvan için de tamamen işkence oldu.
 
Detaya baktığımızda Tatvan Devlet Hastanesi’nin Rahva bölgesine taşınmasında ve bu kadar insanın mağdur edilmesinde kimin emeği olduğunu açıkça görebiliriz. Evet, hastanenin Rahva’ya taşınması yada diğer bir değişle Rahva’da bir hastanenin kurulması girişimi kuşkusuz o dönemin Bitlis milletvekilleri girişimiydi. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, o girişim Tatvan Devlet Hastanesi için değil, Bitlis’i 40 yıl öteye taşıyacak ve Bitlis’i sevk veren il konumundan çıkartarak sevk alan il konumuna taşıyacak olan “Bitlis 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Bölge Hastanesi” projesiydi. Dönemin valisi “Bitlis, Tatvan ve Güroymak’a aynı mesafede olan bölge hastanesi, Bitlislilerin merakla beklediği üniversitemize ait tıp fakültesine hizmet verecek şekilde donatılacak” şeklinde müjdeli bir haber vermişti.
 
Bu nedenle, dönemin iki milletvekili aslında projenin orijinalinde teşekkürü hak ediyor. Ancak, bölge hastanesinin ilçe hastanesine çevrilmesinde ve hatta ilçe hastanesinin de ilçe dışına taşınmasında emeği olan mevcut yönetimin Bitlis’e yaşattığı hayal kırıklığının yanı sıra Tatvanlılara çektirdiği işkenceyi görmemek mümkün değil. Her ne kadar hükümet, vatandaşın haklarını ön planda tutup vatandaşın yararına ince dokusa bile, yerel yönetimlerin hataları işleri ters çevirmeye yetiyor.
 
Yapılan yanlış veya taraflı hesaplamalarla, kar ve soğuğuyla meşhur Rahva’ya ilçe hastanesini taşımak, vatandaşlara, hastalara, hasta yakınlarına ve çalışanlara işkence olduğu gibi, trafikte de üzücü kaza ve olaylara davetiye çıkartabilecek durumdadır.
 
Uzun lafın kısası; Hastanenin oraya taşınmasındaki en büyük pay, bölge hastanesini Bitlis’e getiremediği için Tatvan Devlet Hastanesi’nin Rahva’ya taşınmasına katkı sunanlarındır. Hastaneyle ilgili sadece o dönemin milletvekillerini günah keçisi yapmak yanlıştır. Mutlak bir sorumlu aranacaksa, hastanenin proje aşamasından başlayarak, temel aşaması, yapılış amacı ve sağlık hizmetine başlaması gününe kadar tüm detayları incelemekte fayda vardır.
 
Hastane yapılırken insanlar itiraz etmedi, çünkü bölge hastanesi olacaktı ve buna halk da destek verdi. Yapımı tamamlanan hastanenin devlet hastanesine dönüştürülmesine insanlar her ne kadar da itiraz etse bile nafile. Taşınması, kaldırılması veya değiştirilmesi mümkün görünmediği için Bitlis - Tatvan Devlet Hastanesi olarak Rahva’da zorlu bir sağlık hizmeti vermeye devam edecek. Bu nedenle şimdiden kendimizi zorlu kış şartlarına hazır hale getirmemiz ve hastalanmamak için bol bol “Dua” etmemiz gerekiyor.
 
İnsanların daha çok mağdur olmaması için, eski adıyla Tatvan Doğumevi ve Çocuk Bakım Hastanesi, yeni adıyla Tatvan Devlet Hastanesi ek hizmet binası olan Esentepe Mahallesi’ndeki hastanenin elden geçirilerek tadilatı tamamlanıp şartlar uygun hale getirilerek Acil Servis yanında en az 4 ana branşta sağlık hizmet vermesini diliyorum.
 
Kalın sağlıcakla..

1000
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
icon
Delinin teki 7 Şubat 2017 00:03

Keske bütün derdim bu olsaydı.... acaba neden taşındı diye.... hani o değil de.... akıl hastanesi ve huzur evi Tatvan a.... çok iyi olucaktı yaaa.... :(

0 0 Cevap Yaz
kardelen 13 Kasım 2016 01:46

Bence oranın kımseye yararı ve faydası yok.Siyasi rant isim yaptı.en iyisi orayı otel yapıp nemrut için truzme kazandırmak.kımse 20-30 tl verıp muayeneye gıtmez tatvan gerçekleri bu arkadaş

0 1 Cevap Yaz
Ahmet modani 16 Ağustos 2016 12:24

Sevgili yazar şunu gözden kaçırıyosunuz. Bildiğim kadarıyla hastane proje itibarıyla Tatvan devlet hastane porojesidir. Ancak oy toplam ve şirin görümek siyasi söylelerle bölge ve araştırma hastanesi olarak ifade edildiği kanaatideyim. İhale aşamasındaki proje adına bakmakta fayda var. O zaman neden şu anki yer tercih edilmiştir. Proje ve yer tebit döneminde Tatvan belediyesi muhalif partidedir. Tatvan a hizmet gitmsin diye bu nokta tercih edilmiştir. Dikat edeseniz hastane Tatvan idari sınırları içindedir. Söylemle proje isimleri farklı telafuz edilmiştir. Kısacası hastane tatvanlıların çalımmış malıdır ancak ağır olduğu için buraya kadar getirilebilmiştir. siyatete kurban edişmiştir. Bu neden Tatvan halkı cezalndırılmıştır. Bunun günah kecileri ile sevab sahipleri kim bilmiyorum.

0 1 Cevap Yaz
KEREM 8 Ağustos 2016 12:19

Sevgili yazar kardeşim temas ettiğin bölgenin temel sorunlarından biri,şu imla kurralarına dikkat etsen ve Türkceyide biraz düzgün kullansanız......

2 0 Cevap Yaz
İmlacı

'Türkçeyi de' diye 'de' bağlacı ayrı yazılır. Stop.

0 0
kıyamet koptu 24 Temmuz 2016 21:02

3 dakikada her tatvanĺı hastaneye ulaşıyor.bizler güroymakta birakin doktor hastane elektrikten bile ysrarlanamıyoruz. biraz da komşulariniza isteyin.laf üretmekten vazgeçin.

3 0 Cevap Yaz
hastane personeli 15 Temmuz 2016 11:11

yaızınızı içtenlikle okudum ve aynı içtenlikte katılıyorum

2 4 Cevap Yaz
yalanlar 15 Temmuz 2016 08:26

Hastanenin ihalesi Tatvan Devlet Hastanesi olarak yapıldı. Zaten başından beri inşaat tabelasında da böyle yazıyordu. milletvekilleri bile bile halka yalan söylediler.

0 4 Cevap Yaz
murat 13 Temmuz 2016 16:25

dun kalp krizi gçrdim yerinde gecenin bi vaktinde araba yok mağdurum belkii o hastane tatvana gelecekk sesmayın sizde bitlisliler karşı koyun

0 3 Cevap Yaz
musa 12 Temmuz 2016 01:26

Bu mesele ördek gibi yüreceğim,diyen kuşun meselesi gibi oldu .kus ördek yürüyüşünü beğenir ördek gibi yürüyecem diyur başlıyur ördek gibi yürümeğe yapamıyur bu sefer kendi yürüşünü de unutuyur . Anlayacağın ikisindende oluyur

0 1 Cevap Yaz
salih 7 Temmuz 2016 23:12

Zaten şuan da acil servis ve polikilink hizmeti vermektedir..

1 0 Cevap Yaz
Vatandaş 7 Temmuz 2016 22:51

İnsanlar biraz kanıksadı gibi ama esas kavga kışın çıkacak gibi görünüyor.

0 4 Cevap Yaz
Erdal 7 Temmuz 2016 16:59

Bitlis'in üniversite hastanesine sahip olabilmesi için belli bir potansiyele sahip olması lazım tıp fakültesi demek şu anki üniversitenin en az iki katı yatırıma sahip olması demek buda en az 10 yılı bulur bunu bile bile önceden hastaneyi yapmak çok saçma bence bu işler basit değil Muş ta tıpfakültesi kuramaz bunu bile bile hastane rahvaya yapıldı biraz sağlıklı düşünsek tıp fakültesi bu kadar basitmi.

1 4 Cevap Yaz
Muaz 7 Temmuz 2016 09:44

Dün hastaneye gittim. Koskoca 400 yataklı hastenede 1 doktor vardı. Ve bir kişi kayıt yapan. Saatlerce bekledik. Yazıklar olsun

1 9 Cevap Yaz
Gamze 6 Temmuz 2016 23:10

Güroymaklılar için çok iyi olduğu kesin.

1 4 Cevap Yaz
Gerçek mi!! 6 Temmuz 2016 18:21

Süper ötesi bir yazı sesime ses duygularıma ses olmuşsunuz burada en son aldığım bilgiye göre ne kadar doğru bilemem ama insanın aklına gelmiyorda değil. Hastaneyi rahvaya taşımaları aynı can hastanesine benzer bir hastane de fuar tarafında yapılacakmış ve hatta projesi bile hazırmış halkı daha iyi sümürmek için amaç hastaneyi oraya götürmekti onuda yaptılar parayı yeni hastanede de vuracaklar o kadar basit

2 4 Cevap Yaz
Bitlisli 6 Temmuz 2016 15:30

Yazdıklarınıza tümüne katılıyorum.Sizi tebrik ediyorum.Bölge hastanesi olarak açılacaktı.Ne yazık ki Muşlular da sahipsiz değil onların milletvekilleri de ağırlıklarını koyarak aynı hastaneyi daha kısa sürede Muşta açma fırsatı yakaladılar.Maalesef Bitlisin 50 yıla kadar hiç Hastane ihtiyacı olmamasına rağmen kışın kurtun barınamayacağı yere birilerine rant sağlamak gayesi ile sağlam adamın gidemediği yere hastaları gönderiyorlar.Tatvanlılar adına üzülüyorum.İnşallah onlarda en kısa zamanda mevcut iktidardan hesap sorarlar.

0 4 Cevap Yaz
Sidar 6 Temmuz 2016 12:22

Servet Bey Cok Guzel Yazmış Tebrik Ederim. Memleketin Mevcut Milletvekili Maalesef Memleketten Uzak İşlerle İlgilenmekte. Bitlis Tarihinden Böyle Rezillik Görmedi. Yazıklar Olsun ki Memleketi Sahipsiz Bıraktılar. Enes Demiroz Ihaleleri Aldıktan Sonra Kim Takar Memleketi...

1 2 Cevap Yaz
Tatvanın Sesi 6 Temmuz 2016 09:49

Valla arkadaş bunları yazıp çizmek artık bana göre nafile, fakat suçlu aramak istiyorsan bana halktır. Halkın kendisi sesini çıkartmak yerine üç maymunu oynaması herşeyi kabullendiği ortadadır. Eğer istenilirse dağların bile artık bu zamanda delindiği gibi bunada çözüm bulmak o kadarda zor değildir

0 9 Cevap Yaz
Oz Bitlisli

Arkadaslar Eğer Siz Bitlis in geleceği ni çok düsunseydiniz sayın Zeki ergezen e veya Zeki peker e sahip cikacaktiniz hiç boşu boşuna kimseyi suçlamayı bunun vebali siz Bitlis te oy kullanırlar ilgili vekil adaylarına oy vermeyenlerin boynuna düşmüştür hükümet yönetimi üzerine düşeni yapmıştır ki siz bitlis tatvan tartışmasından öteye bir düşünceye sahipsiniz bu yüzden bu tür yatırımlar önemli yatirimlardir bunu da o ilin ve ilcelerin seçmenleri korumaya ve kollayacaklarki hedeflerine ulasabilsinler buda birlik ve beraberlikle meydana gelmektedir

1 1
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı
Nöbetçi Eczaneler

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.