İŞKUR Bitlis İl Müdürlüğü 2019 yılı faaliyet değerlendirmesi

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Bitlis İl Müdürlüğü’nün 2019 yılı faaliyetleri değerlendirmesi yapıldı.

Videoyu Aç İŞKUR Bitlis İl Müdürlüğü 2019 yılı faaliyet değerlendirmesi
A
a

İŞKUR Bitlis İl Müdürü Mücahit Gülmez adıyla yayınlanan 2019 yılı faaliyet değerlendirmesinde, “Bir kamu istihdam kurumu olan İŞKUR, düzenlemekte olduğu İşgücü yetiştirme kursları ile işsiz ve mesleksiz durumda olan vatandaşlarımıza meslek edindirmekte ve kurs süresi boyunca cep harçlıklarını karşılayarak işgücü piyasasına girmelerini kolaylaştırmaktadır, İşbaşı eğitim programları ile işverenlere hiçbir maliyeti olmadan hem istediği nitelikte eleman yetiştirme fırsatı hem de işsiz vatandaşa meslek kazanma fırsatı sunmaktadır. Toplum yararına programlar ile uzun süreli işsiz olan ve istihdamında güçlük çekilen dezavantajlı grup statüsünde yer alan vatandaşlara kısa süreli iş imkânı sunularak gelir ve işgücü piyasasından kopmama fırsatı tanınmaktadır. İşsizlik sigortası ile kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden vatandaşlarımıza geçici olarak gelir desteği sunmaktadır” denildi.

Değerlendirmede ayrıca şu bilgiler yer aldı;

“Faaliyetlerimizi özetleyecek olursak, 2019 yılında il müdürlüğümüzce işverenlere kendi elemanını tüm giderleri kurumumuzdan karşılanarak yetiştirme fırsatı sunan işbaşı eğitimi programından 1090 kişi, genellikle tekstil işyerlerine açılmış olan istihdam garantili mesleki eğitim kurslarımızdan 391 kişi, kamu kurum ve kuruluşları işbirliği kapsamında açılan kurslarımızdan 444 kişi, girişimci adaylarının kendi işlerini kurmalarına yönelik açılan girişimcilik kurslarından da 252 kişi faydalanmıştır.

Yine 2019 yılında il müdürlüğümüzce 2435 kişi özel ve kamu işyerlerinde işe yerleştirilmiştir. Bunun yanında 3227 kişi kamu kurum ve kuruluşlarında park bahçe, okul temizliği ve güvenliği gibi toplum yararına işlerde 9 aya kadar tüm giderleri kurumumuzca karşılanarak TYP kapsamında çalıştırılmaktadır.

Danışmanlık faaliyetlerimize gelecek olursak, işyerlerine toplam 1740 ziyaret yapılarak işverenlere kurum hizmetlerimiz ve teşviklerimiz hakkında bilgi verilmiş, 8900işsiz vatandaşımıza da iş ve meslek danışmanlığı faaliyetinde bulunularak iş arama kanalları, özgeçmiş hazırlama, iş takibi yapma ve diğer konularda bilgi verilmiştir.

İşsizlik sigortası hizmetimizden faydalanmak üzere kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden,  3052 kişi il müdürlüğümüze başvuruda bulunmuş bunlardan 1168 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştır.”
 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.