Bitlis Valiliği mera ve yaylak kullanma kurallarını açıkladı

Bitlis Valiliği yazılı bir açıklama yayımlayarak ‘Bitlis ili mera ve yaylakları koruma ve kullanma Usul ve Esasları Yönergesi’ni maddeler halinde açıkladı.

Videoyu Aç Bitlis Valiliği mera ve yaylak kullanma kurallarını açıkladı
A
a

Bitlis Valiliği’nin açıklaması şu şekilde;

Valiliğimiz tarafından yayınlanan Genel Emir ve Jandarma Genel Komutanlığının 13 Şubat 2017 tarihli “Mera, Yaylak, Otlak ve Kışlakların Kiralanması” konulu emri gereği; göçer hareketleri ile ilgili olarak İl Jandarma Komutanlığı personeli, Siirt ve Batman illerinde ikamet eden göçerlerle yüz yüze görüşmeler yapmış olup, uygun görülenlere otlatma izni verilmiştir. 

10.06.2017 günü saat 09:00 sıralarında Bitlis-Baykan karayolu Tanrıyar Jandarma Karakol Komutanlığı yol kontrol noktasında; 

1- İbrahim B. ve İsmet B. isimli şahıslar, 1500 adet küçükbaş hayvanı otlatmak maksadıyla Muş iline götürdüklerini beyan etmişlerdir. Söz konusu şahısların Bitlis Merkez Ortakapı Köyü Muhtarı Yusuf A. ile anlaşarak hayvanları, kayıtlıymış gibi hülle yapmak suretiyle sürüyü Ortakapı köyü bölgesine indirdikleri, BTÖ mensuplarının faaliyet gösterdiği ve Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen Sehi bölgesine geçirmeye çalıştıkları, güvenlik kuvvetlerimizce tespit edilmiştir. 
2- Bölgeye göçer olarak gelen İsmet B. hakkında yapılan çalışmalar neticesinde, şahsın 2016 yılında Bitlis Ortakapı Keçeli mezrasında göçerlik yaptığı, PKK terör örgütüyle iltisaklı olduğu, oğlu Lokman B.’nin halen örgütün dağ kadrosunda faaliyet gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca şahıslara bölgenin Özel Güvenlik Bölgesi olduğu, hayvanları yerel halkın üzerine kayıtlı göstererek sürü getirilmesi ve bölgede otlatılmasının yasak olduğu, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde uygun yer bulmaları halinde müracaat etmeleri bildirilmiştir. 11.06.2017 günü hayvanların Siirt iline araçlarla intikali sağlanmış olup, şahıslar hakkında Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce gerekli idari işlemlere başlanmıştır. 

3- Meydana gelen olayla ilgili olarak Ortakapı Köy Muhtarı Yusut A. hakkında “Görevi Kötüye Kullanmak ve İhmal” suçundan, bölgede cep telefonu ile video kaydı yaparak güvenlik güçlerimizi küçük düşürücü yorumlarda bulunup, sosyal medyada yayınlayan Mithat B. isimli şahıs hakkında da “Kolluğa Mukavemet, Verinin İzinsiz Dağıtımı ve Hakaret” suçlarından adli işlem başlatılmıştır.

PKK terör örgütü özellikle göçer dediğimiz, sürü sahiplerinin gelip dağlarda/yaylalarda bulunmalarını lojiktik destek sağlamak ve güvenlik/iletişim faaliyetlerinde kullanmak maksadıyla istemektedir. Bölgede icra edilen yoğun operasyonlar nedeniyle hem çobanların can güvenliği tehlikeye girmekte hem de operasyonların etkinliğini azaltmaktadır. 

Sonuç olarak, çobanların, göçerlerin ve yöre halkının can güvenliği sorununun olmadığı ve PKK terör örgütünün kullanamayacağı bütün bölgelerde göçerlere hayvan otlatma izni verilmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.