bitlis haber portalı

Bitlis'te kapalı böbrek kisti ameliyatı yapıldı

Bitlis 12 Ekim 2016 20:06
Videoyu Aç Bitlis'te kapalı böbrek kisti ameliyatı yapıldı
A
a

Bitlis Devlet Hastanesinde kapalı cerrahi (laparoskopi) yöntemiyle böbrek kisti ameliyatı yapıldı.

Üroloji Uzmanı Operatör Dr. Çağrı Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanede kapalı böbrek kisti operasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Böbrek kistlerinin ortalama 50 yaşından sonra her iki kişiden birinde görüldüğünü kaydeden Doğan, şöyle konuştu: 

"İyi böbrek kistleri için genellikle 7 santimetreyi geçmediği sürece cerrahi müdahale yapılmaz. Böbrek kistinin 7 santimetreyi geçtiği, ağrısı ve dolgunluk hissi olan hastalara cerrahi önerilebilir. Bu ameliyatı kapalı ve açık yapma imkanları mevcuttur. Kapalı yapılmasındaki amaç, hastanın erken taburcu edilmesi ve ameliyat sonrası ağrısının az olmasıdır. Bu nedenle sosyal yaşamına geri dönmesi açısından bizim için önemlidir. Ameliyatı, hastanın vücudunda 3 delik açarak yapıyoruz. Kapalı ameliyat olduğundan dolayı vücudunda daha az iz kalmaktadır. Ameliyat sırasında bizden yardım ve desteğini esirgemeyen Genel Cerrahi Uzmanı Murat Baki Yıldırım ve Namık Kemal Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cenk Murat Yazıcı'ya çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra Bitlis'e kapalı ameliyatlar konusunda faydasının gelmesini umut ediyoruz."

Kapalı böbrek ameliyatı olan Ali Yalçın da dün ameliyat olduğunu ve gayet güzel geçtiğini belirterek, "Ameliyat eden hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Dün ameliyat oldum bugün ise ayağa kalkabiliyorum." dedi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı
Nöbetçi Eczaneler

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.