BBC: Abdullah Gül'ün yeni partisi yolda

BBC'nin Türkiye temsilcisi Mark Lowen, Türkiye'de yaşanan yerel seçim krizine ilişkin 'İstanbul'da yeniden seçim Erdoğan için riskli' başlığıyla bir analiz yayımladı.

Videoyu Aç BBC: Abdullah Gül'ün yeni partisi yolda
A
a

İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin tartışma sürerken, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski ekonomi bakanı Ali Babacan’ın ‘yeni partilerini kurmaya hazırlandığı’ öne sürüldü. BBC’nin Türkiye temsilcisi Mark Lowen iddiasını, Gül’e yakınlığıyla tanınan gazeteci Fehmi Koru’ya dayandırdı.

Lowen, Türkiye’de yaşanan yerel seçim krizine ilişkin analizinde şu ifadeleri kullandı:

“Yeniden seçim, Cumhurbaşkanı Erdoğan için son derece riskli bir strateji. Ekonomik etkiler hemen görüldü – Türk Lirası, geçen yıl boyunca yaşanan yüzde 30’dan fazla değer kaybının üzerine yeniden düştü. Enflasyon yüzde 20 civarındayken, resesyondaki bir ekonomi daha fazla istikrarsızlıkla pek başedemeyebilir.

İvme, son haftalarda giderek daha fazla bir belediye başkanı gibi görünen ve konuşan Ekrem İmamoğlu’ndan yana.

Ve Erdoğan’ın lideri olduğu AK Parti de bu konuda bölünmüş durumda. Yakın dostu Fehmi Koru’nun bana söylediğine göre, AKP’nin kurucularından biri olan eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ayrılmaya ve eski maliye bakanı Ali Babacan ile yeni bir parti kurmaya hazırlanıyor. Koru bana, “[Gül] durumdan son derece rahatsız ve tedirgin” dedi. Erdoğan’ın görevini bırakmaya zorladığı eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kendi partisini kurması bekleniyor.”

‘AK PARTİ İÇİNDE AYRIŞMA DERİNLEŞEBİLİR’

Lowen, ‘İstanbul’da yeniden seçim Erdoğan için riskli’ başlığını taşıyan analizinde, “Erdoğan’ın giderek otoriterleşen çizgisi nedeniyle yaşanan ayrışmalar, yeniden seçim kararıyla büyüyebilir” yorumu yaptı.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.