TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Bitlis Ziyareti

Videoyu Aç TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Bitlis Ziyareti
A
a

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bitlis ve Ahlat ile Tatvan ilçelerini ziyaret etti.

Muş’tan Bitlis’e gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu önce Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığı’nı ziyaret etti. Dua edilmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Hisarcıklıoğlu, “Bizler için çok büyük mana ve manevi değeri olan Ahlat’ta olmaktan büyük gurur duyuyorum. İlk defa geliyorum buraya, çok etkilendim. Başkanımıza, kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Güzel izahatlar verdiler. Özellikle Anadolu’da yaşayan herkesin bir Ahlatlı olduğunu söylediler. Aslında hepimizin giriş yeri Ahlat. Ahlat’ın hemşehrisiyiz. Burada yatanların hepsinin ruhlarına Fatiha okuyoruz. Allah mekanları cennet olsun, Allah hepsinden razı olsun. Eğer bugün burada Müslümanlar bu topraklarda, Anadolu’da yaşıyorsa, bunların hepsinin çok katkısı var. Allah hepsinden razı olsun. Buraya ilk defa geldik. Bundan sonrada buranın tanıtımına zaten devlet en üst noktada sahip çıkılıyor. İnşallah bizde iş dünyamızın gerek Ahlat, gerek Nemrut Krater gölü dahil olmak üzere buranın tanıtımına katkı vereceğiz” dedi.

Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler daha sonra Ahlat Müzesi ve 1071 Sultan Alparslar Otağı ile Millet Bahçesi’ni ziyaret etti. Ahlat Belediyesi tarafından verilen yemek sonrası Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban tarafından Hisarcıklıoğlu’na hediye takdim edildi.

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Tatvan ilçesindeki Kültür Merkezi’nde, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen programa katıldı.

Programda konuşma yapan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, “Bölgenin terör belasını def etmesiyle beraber huzur geldi. Huzur olmayınca hiçbir şey olmuyor. Çok şükür huzura kavuştuk Allah eksik etmesin. Çok kıymetli değerlerimiz ve muhteşem bir tarihi alt yapımız var. Sahip olduğumuz tescilli eser sayısı turizmde bir marka haline gelmiş Mardin’in aşağı yukarı iki katına yakın. Müthiş bir doğal yapımız var. Ormanlarımız, Van Gölümüz, Nemrut Krater Gölümüz ve kışımız var. Tarihi alt yapımız var. Muhteşem bir yolda ilerliyoruz. Ama en önemli zenginliğimiz insan varlığımız 350 bin nüfusun yüzde 62’si yani 217 bin kişi 0-30 yaş arasında. Bundan 3-5 yıl önce Bitlis’te en büyük sorun terör denilecekti. Ama artık işsizlik. Gönül isterdi o denilmesin ama Türkiye ortalaması ile aynı cümle sarf ediliyor. Bu huzuru bulduğumuzun bir göstergesi. Bu bize büyük görev misyon yüklüyor. Huzura kavuşmamızla sahip olduğumuz insan potansiyelini gören yatırımcılar buraya hücum etti. Birkaç yıl önce ineklerin otladığı OSB’de dün itibariyle arsa kalmadı. Elimde yüzlerce başvuru dilekçesi var. Yer istiyorlar. Dün itibariyle 3 bin 100 kişi çalışıyor. Allah nasip ederse inşaatı devam eden yerlerde Eren, Kiler Holding ve diğer yatırımcılarla 2024 yılında orada 10 bin kişi çalıştıracağız” diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, ticarette zengin olmanın yolunun ticaret ve sanayiden geçtiğini belirterek, “Tatvan TSO’nun 50. Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle burada bulunmaktan şeref duyuyorum. Burada gördüğüm çok güzel bir tablo var. Bundan gururlandım. Bütün Türkiye’yi gezen bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Markalaşan şehirlerde birlik beraberlik var. Birlik ve beraberliğin olduğu yerde rahmet bereket oluyor. Bunu yapan iller hep marka şehirler oluyor. Bunu Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri’de, Konya’da, Denizli’de görürsünüz. Bunu yapan şehirler markalaşıyor. Tatvan tek yürek tek bilek olmuş. Gelişmeye kenetlenmiş. Bir yerde birlik varsa kesinlikle sırtınız yere gelmez. Tatvan Ticaret Sanayi Odası Başkanı Bilal Adabağ Tatvan’ın gelişmesi ve zenginleşmesi için çok çaba gösteriyor. Tatvan TSO bu son dönemlerde akredite oldu. Otellerde, ülkemizde ve dünyada yıldızlama sistemi var. En üstün hizmet veren 5 yıldızlı otellerdir. Dünyada da odalarda bu şekilde yıldızlama sistemi var. Buna akreditasyon diyoruz. Bunu uluslararası bağımsız oda sistemini denetleyen kuruluş gelir denetler. Tatvan’da hazırız dedikten sonra gelip kuruluş denetledi. Tatvan Ticaret Sanayi Odamız vermiş olduğu hizmet kalitesi standardı itibarıyla tam 5 yıldızlı. 5 yıldız ne anlama geliyor. Türkiye ile mukayese etmiyorum Paris, Londra, Berlin Ticaret Sanayi Odaları da 5 yıldızlı. Tatvan’da hizmet alan üyelerimizin aldığı hizmetin kalite ve standardı Parisli tüccardan, İngiliz ve Berlin’deki, Alman tüccarından daha az kaliteli hizmet almıyor. Tatvanımızı böyle bir dünya şehri haline getirdiği için ve hizmet kalitesini dünya standardına getirdiği için yönetimine ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 120 yıllık hayali ve 60 yıl önce yarıda kalmış rüyası olan TOGG için bir milyon 800 bin tüccar ve sanayicinin adına görevi üstlendiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Buraya Bursa Gemlik’ten geldim. Orada TOGG var. 1 milyon 800 tüccar ve sanayi adına bu görevi üstlendim. İnsanımızın 120 yıllık hayali, 60 yıl önce yarıda kalmış bir rüyaydı. Sayın Cumhurbaşkanı ‘yapar mısın?’ deyince ben Türk iş dünyasına güvendim. Allah’a şükürler olsun ilk defa Türkiye’nin markası olan her şeyi yerli olan dünya otomobil teknolojisiyle aynı anda yarışa çıkacağımız yüzde 100 elektrikli otomobili ve yüzde 51 yerli ve milli olmak üzere 29 Ekim’de fabrikanın açılışını Gemlik’te yapacağız. İnşallah Mart ayında Bitlis Ve Tatvan yollarda TOGG arabasını göreceğiz” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, “Zengin olmanın yolu tekdir. Bu da ticaret ve sanayiden geçer. Ticaret olmadan malını satmadan zengin olmak mümkün değil. Üretmeden zengin olabilmek mümkün değil. İnsanların en hayırlı insanlara faydalı olandır. İnsanlara en faydalı olacak işi yapıyorsunuz. Hepimiz çok şanslıyız. Hepimiz çok şanslıyız. Hepimizde altın anahtar var. Ama bunun olabilmesi için önce evinde, şehrinde, ülkeden ve komşularında huzur olması lazım. Huzur olmadan ticaret olmaz. Ticaret ürkektir. Zenginleşmenin yolu ticaret, ticaretin de tek bir ilacı var oda huzurdur. Bunları bir araya getirdiğimizde başaramayacağımız şey yoktur. Birlikte rahmet ayrılıkta gazap vardır. Yeter ki bir birbirimizi fikrinden inancından etkin kökeninden mezhebinden aklınıza ne gelirse farklı siyasi görüşünden dolayı birbirimizi ötekileştirmeyelim. Ötekileştirmezsek hep beraber kazanırız. Yoksa hep beraber kaybederiz. Sorunlar ortak akıl ve diyalogla çözülür. İleriye taşımanın yolu da ortak akıldır. Tatvan ekonomisine sağladıkları katkılardan dolayı ödül alacak tüm kardeşlerimiz kutluyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı esnaflara plaket verilmesiyle program sona erdi.

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Tatvan Belediyesi ve Bitlis Valiliği ile Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.