Süphan Dağından İzmir'e 1 Ton Kar Götürüldü

Türkiye'nin ikinci yüksek dağı olan Adilcevaz'a yakın Süphan'dan, toplanan 1 ton kar, kamyonla İzmir'de düzenlenen Bitlis Tanıtım Günlerine götürüldü.

A
a

            Bitlis Tanıtım Günleri İzmir'de Başladı
Tanıtım günlerinde pekmez ile yapılan kar şerbeti, Adilcevaz'ın Aydınlar Belde Belediyesine ait stantta, fuarı ziyaret edenlere ikram edildi.

Adilcevaz Kaymakamı Özer Özbek, Belediye Başkanı Adnan Göksoy ve Aydınlar Belde Belediye Başkanı Bahattin Alageyik'in ikram ettiği kar şerbetinden almak isteyen ziyaretçiler, adeta birbirileriyle yarıştı.

Aydınlar Belediye Başkanı Bahattin Alageyik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar şerbetinin vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Alageyik, "Yıllar önce dedelerimiz karı yer altında saklardı. Yazın üzerine pekmez dökülen kar, doğal dondurma olarak yenirdi. Bu geleneğimizi hem halkımıza anımsattık hem de ziyaretçilere bu kültürümüzü tanıtmak istedik. Kar şerbeti doğal dondurmamız. Süphan Dağı eteklerinden İzmir'e yaklaşık 1 ton kar getirdik. Kristalleşmiş olmasından dolayı bu karın çok daha özel bir tadı var" diye konuştuBunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.