Servet BİLGE

1965 Yılı İstanbul doğumlu ilk, orta ve liseyi İstanbul Kartal’ da Lisans eğitimini ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi 1993 de mezun oldu. Sermaye Piysalarında Yatırım Finansman A.Ş ‘de başlayan iş hayatına Ulus Menkul Değerler A.Ş ‘ de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2012 yılında emekli oldu. Değişik firmalarda Borsa ‘da broker , iç denetçi , Teftiş Kurulu Başkanlığı , Pazarlama Ve Satış Müdürlüğü vb görevlerde yer aldı.

Piyasa gündemi 29/04/2020

ABD’de Ekonomik krizin etkileri ilk çeyreğin sadece (Mart ayı) sonu itibari ile hissedilmeye başlanmış olmasına rağmen, bugün açıklanan ilk çeyrek GSYH verilerinde %4,8’lik sert daralma ve tüketici harcamalarındaki %-7,6 ile re-kor düşüş, ikinci çeyrek için daha kötümser bir tablonun, ABD ‘de yaşanacak Re-sesyonda Avrupa piyasalarına da olumsuz etkisi kaçınılmaz olacaktır.

A
a

Mart ayındaki koronavirüs etkisinin harcamalarda rekor düşüşe neden olduğu gelen verilerde görülmektedir. ABD’ den gelen negatif verilerin etkisinde kalan USD/TRY kuru 7 seviyelerini aşamayarak tekrar 6,94 seviyelerine çekildi.

Yarın açıklanacak. Euro Bölgesi GSYİH ile 2020 ilk çeyreği için %3,2 daralma beklen-mekte ; Piyasalar ayrıca bu akşam saat 21 :00’ dan sonra FED den gelen açık-lamalar ve faiz kararlarını takip edecek . Merkez Bankalarının desteği ile likidite bolluğu yaşayan ekonomilerin salgının küresel boyuttaki etkisi ile daralma ve be-raberinde resesyona ihtimalini öngörebiliriz. Likidite bolluğu ve düşük faizlerin-de etkisi ile nasiplenen Varlık Piyasalarındaki yükseliş hareketi bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Güne 101,213 seviyesinden başlayan BİST 100 endeksi gün içerisinde en yük-sek 101,742 puanı gördü. Günü + %0.88 ‘ ile 887 puan artışla 101.595 den tamamladı . Günlük işlem hacmi 13.170.366.480 TL olarak gerçekleşti Altın hafif kayıpla 1704 den işlem görüyor. Yazı yayına hazırlandığı sırada Brent Petrol 24,13’ den işlemler gerçekleşmekteydi.

Mayıs Ayı sonuna kadar tamamlanması beklenilen Şirket bilançoları ile ilk çey-rekte küresel salgın sonrası ekonomik sıkıntıların şirketler üzerindeki yansıma-larını ve fiyatlara etkisini göreceğiz. Ekonomideki daralma ve durgunluğa rağmen , bol likidite ile Borsalarda bir süre daha bu olumsuz havanın hissedilmeyeceği ancak ikinci çeyrek de tablonun biraz daha netleşeceği aşikardır.

 

arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.