Dünya Günü nedir Google’dan 22 Nisan Dünya Günü Doodle

En popüler arama motoru Google da Dünya Günü'ne özel Doodle hazırladı ve yüz milyonlarca kullanıcısının Dünya Günü'nü kutladı.

Videoyu Aç Dünya Günü nedir Google’dan 22 Nisan Dünya Günü Doodle
A
a

Bu yıl 49’uncusu kutlanan Dünya Günü, tabiat anayı kucaklamak ve çevre konularını ön plana çıkarmak için küresel bir etkinlik. Her yıl dünya çapında milyonlarca inşan, ağaç dikerek ya da mahallelerini temizleyerek bu anlamlı güne katkıda bulunuyor. Peki, Dünya Günü nasıl ortaya çıktı?

DÜNYA GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Amerika Birleşik Devletleri Senatörü Gaylord Nelson, Kaliforniya sahilinde 3500'den fazla kuş öldüren 1969 Santa Barbara petrol sızıntısının yol açtığı yıkımı gördükten sonra Dünya Günü fikriyle geldi.

22 Nisan 1970’teki ilk Dünya Günü, çevreye verilen zararı protesto etmek için yürüyen 22 milyon Amerikalı tarafından kutlandı.

Bu olay, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı'nın kurulmasına ve bir dizi çevre mevzuatı geçirilmesine yol açtı.

O zamandan beri, Dünya Günü dünyaya yayıldı ve şu anda dünya çapında 190'dan fazla ülkede kutlanıyor.

Geçmişte, Yeni Zelanda Dünya Günü festivallerine, temizlik etkinliklerine ve çevre atölyelerine ev sahipliği yaptı.

İklim değişikliğine, ormansızlaşmaya ve kirlenmeye neden olan insan faaliyetiyle doğrudan bağlantılı olan, dünyadaki türlerin hızla tükenmesine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.