Bitlis Baro başkanından kayyum tepkisi

23 baro başkanı, HDP’li belediyelere kayyum atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına yaptıkları ortak açıklama ile tepki gösterdi.

Videoyu Aç Bitlis Baro başkanından kayyum tepkisi
A
a

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP)  Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine kayyum atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına Türkiye’de 23 şehirde bulunan baro başkanının hazırladığı ortak yazılı açıklamayla tepki gösterildi.

‘DEMOKRASİYE HASAR VERMEKTEDİR’

Açıklamada, dünyanın korona salgınıyla mücadele ettiği, birlik, beraberlik, dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğu günlerde belediye başkanlarının görevden alındığı, yerlerine kayyum atandığı ve eşbaşkanlarının gözaltına alınmalarının hukukla bağdaşmadığı kaydedildi. Toplumsal barışa, kamu sağlığına ve dayanışmaya zarar verdiğini belirtilen açıklamada, “Toplum, sandıktan çıkan sonucun aksine yönelik her türlü eylemi seçmen iradesinin ortadan kaldırması olarak değerlendirmektedir. Demokrasinin kalbi olarak nitelenen sandığın işlevsiz hale getirilmiş olması, hukuk devleti ilkesine ve demokrasimize ağır bir hasar vermektedir” ifadelerine yer verildi.

‘GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR’

Belediye başkanlarının gözaltına alınması, yerlerine kayyum atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal edildiği kaydedilen açıklamada, “Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının kayyım uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Demokrasinin, hukuk devleti ilkesinin, kanunun amacının ve kamu yararı dikkate alınarak gözaltına alınan Belediye başkanları serbest bırakılarak derhal görevlerine iade edilmelidirler” denildi.

Açıklamada imzası bulunan barolar ise şöyle:

“Adana Barosu, Ağrı Barosu, Adıyaman Barosu, Artvin Barosu,Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Bursa Barosu, Diyarbakır Barosu Antep Barosu, Hakkari Barosu, Hatay Barosu, Kars Barosu, İstanbul Barosu Mardin Barosu Mersin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Urfa Barosu, Şırnak Barosu, Dersim Barosu, Van Barosu.”

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.