Banka dolandırıcılığında sesli yanıt yöntemi

Güncel 21 Eylül 2017 13:07
Videoyu Aç Banka dolandırıcılığında sesli yanıt yöntemi
A
a

Sürekli yeni yöntemler geliştiren dolandırıcılar dur durak bilmiyor. Şimdi de, banka görevlisi gibi arayan dolandırıcılar, hedef kişiyi sesli yanıt sistemine yönlendirerek, tuşlama yoluyla tüm bilgileri ele geçiriyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), yeni bir dolandırıcılık yöntemine karşı uyarılarda bulundu. TBB’nin verdiği bilgiye göre, banka görevlisi gibi arayan dolandırıcılar promosyon verileceği veya para iadesi yapılacağı bahanesiyle müşterileri sesli yanıt sistemine aktararak kart bilgilerini alıyor.

TBB’den yapılan açıklamada, dolandırıcılık yöntemiyle ilgili şöyle denildi: “Vatandaşların kendilerini banka yetkilisi olarak tanıtan kişilerce arandıkları, ikna edildikten sonra kimlik ve kart bilgileriyle birlikte şifrelerin doğrudan veya tuşlama yoluyla istendiği, benzer bilgilerin bankalara ait telefon numaralarını taklit eden numaralardan gönderilen SMS, e-posta ve sosyal medya mesajlarıyla da talep edildiği ve müşterilerin dolandırıldığı tespit edilmiştir. Müşterileri ikna etmek için promosyon verileceği, para iadesi yapılacağı, hesaplarındaki sorun olduğu, bu sorunların giderileceği ve bilgilerinin güncelleneceği gibi söylemler kullanılmaktadır.”

TAKLİT SİTELERE YÖNLENDİRME

Dolandırıcıların yaptığı aramaların ve işlemlerin bankaların sistemleri üzerinden gerçekleştirildiği izlenimi verildiğine dikkat çekilen açıklamada, müşterilerin, bankalara ait olmayan taklit internet sitelerine veya bilgi işlem sistemlerine yönlendirildiği vurgulandı.

Açıklamada şu uyarılar yapıldı:

– Müşteriler kişisel bilgilerini, parolalarını, banka tarafından telefonlarına gönderilen şifreleri; telefonda sözlü olarak, tuşlayarak ya da farklı bir yolla asla paylaşmamalı, yönlendirildikleri internet sitelerinin bankalarına ait olduğunu kontrol etmelidir.

– Şüphe oluşması durumunda görüşme sonlandırılarak hızla bankaya bilgi verilmeli.

– Kişisel bilgiler, parolalar ve cep telefonuna gönderilen şifrelerin paylaşılmaması, olası bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması bakımından büyük önem taşımaktadır.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı
Nöbetçi Eczaneler

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.