Albayrak: 2,5 milyon istihdam sağlayacağız

Albayrak "2019 yılında 2.5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz. Bugün Türkiye istihdam alanında devrimi yaşadığı bir günü yaşıyor" dedi.

Videoyu Aç Albayrak: 2,5 milyon istihdam sağlayacağız
A
a

Hükümet, yerel seçimler öncesi kredi musluklarını açıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’ler için bu hafta yeni bir paket açıklayacaklarını duyurdu.

Albayrak, 1 yıl içinde 2,5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceklerini de iddia etti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı son verilere göre işsizlik ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan kasım döneminde resmi rakamlara göre yüzde 12,3’e yükseldi.  İşsiz sayısı da kasım  döneminde 706 bin kişi artarak 3 milyon 981 bin oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ‘İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

10 YILDA 10 MİLYON İSTİHDAM OLUŞTURDUK: 2019 yılında  2.5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz. Bugün Türkiye istihdam alanında devrimi yaşadığı bir günü yaşıyor. Hükümetimiz çok zor dönemde göreve geldi. Geçen yıl ağustos ayında başlayan finansal dalgalanmaların etkisini en aza indirmek için güçlü duruş sergiledik. Bu süreçte uzun vadeli programlar hazırladık. Hedef ve stratejimizi belirledik ve çalışmalara hızla başladık. KOBİ, esnaf ve sanayicimiz günbe gün rahatlama hissediyor. 2009 yılından bu yana 10 milyon yeni istihdam oluşturuldu. Bölgesel istihdam teşviklerini bir yıl uzatma kararı aldık. 6 puanlık SGK teşviği 2019 yılında da devam edecek.

KREDİ PAKETLERİ: KOBİ’lerimiz için 20 milyar liralık destek sağlandı. KOBİ’ler için yeni paket geliyor, bu hafta açıklayacağız. Bugün itibariyle esnaf kredilerinde 66 bin 236 adet esnafımıza 6 milyar 238 milyon liralık kredi tutarına ulaşıldı. Mart sonunu bulmadan 10 milyar liralık kredi paketinin ilk bölümünü esnafımıza kullandırmış olacağız. Tarımsal alanda seracılığa yönelik paket açıklamıştık. 8.25 oranında faizle seracılara Ziraat Bankası güçlü finansman paketi açıkladı. 10 günde KDV iade sürecini hayata geçirdik.

FAİZLER DÜŞÜYOR: Attığımız her adım piyasalarda etkisini günbegün gösteriyor. Faizlerde düşüş sürüyor, tahvil faizlerinde Mayıs seviyelerine geldik. Mevduat faizi yüzde 30’a çıkmıştı, yüzde 20’nin altına geliyor. Ticari kredilerde de düşüş sürüyor. Ocak ayında kullandırılan nominal krediler 7.7 milyar lira artış gösterdi, 20 Şubat itibariyle 24.8 milyar liraya çıkmış durumda.

YABANCI YATIRIM RAKAMLARIYLA BÜYÜME DEVAM EDECEK: 2019’da rakamların üzerine çıkacağız. Diğer tarafta çok önemli gelişme. 2018 gibi zor yıla rağmen doğrudan yabancı yatırım rakamıyla 2019’da daha da büyümeye devam edeceğiz. Yurtdışındaki sermaye gerek kredi kapama, gerek Türkiye’ye para gelmesiyle giriş olarak gerçekleşti. Güçlü bir girişle bu iyileşme noktasında güçlü bir sermaye akışı bekliyoruz. Dövizi tutanlar, bekleyenler düşünsün. Şunu ifade ettim. Aralık, kasımdan, ocak aralıktan, şubat ocaktan daha iyi olacaktır. Dediğimizden çok daha iyi noktaya geldik. Mart, nisan, mayıs çok daha iyi performansın sergilendiği dönem olacak.

NİSANDAN SONRA DAHA GÜÇLÜ EKONOMİ: Nisandan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisi ortaya çıkacak. Biz umutluyuz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Dolar tahvil ihracı yatırımcısına büyük kazanç ortaya koydu. 100 baz puan iyileşme bir ayı bulmadı. Nitelikli iş gücü, güçlü toplum sarmalında şekillenmektedir. Eğitim, mesleki eğitimin geliştirilmesi ve istihdam doğrultusunda adım adım planlanmıştır. Bu kapsamda sağlık ve sosyal yardım sistemi için programlarımız da devam edecek.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.