Kenan Aktaş AK Parti'den Hizan Belediye Başkan Aday Adayı

Bugün Burada Yarın Taksim'deyiz

Videoyu Aç Bugün Burada Yarın Taksim'deyiz
A
a

HDP ve Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri, 1 Mayıs 1977'de yaşamını yitirenleri Kazancı yokuşuna karanfil bırakarak andı. HDP Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, 1 Mayıs 1977'de kaybettiklerini anmak için bugün burada olduklarını, yarın da 1 Mayıs alanı olarak Taksim Meydanı'nda olacaklarını söyledi.

HDP ve Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri, 1 Mayıs 1977'de yaşamını yitirenleri Kazancı yokuşunda düzenlediği anma etkinliği ile andı. Anma etkinliğine HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Başkanı Tuncay Yılmaz, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in yanı sıra çok sayıda kurum ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Anma etkinliğinde kısa bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, 1 Mayıs 1977'de kaybettiklerini anmak için bugün burada olduklarını belirterek, yarın da 1 Mayıs alanı olarak Taksim Meydanı'nda olacaklarını söyledi. 
 
1 Mayıs 1977 yaşanan katliamın halkların hafızasından silinmediğine dikkat çeken Kürkçü, hükümetin geçen yıl, "inşaat var" gerekçesi ile Taksim Meydanı'ndaki kutlamalarına izin vermediğini hatırlattı. 
 
"Bu sene inşaat bitti, bir tehlike yok" diyerek konuşmasını sürdüren Kürkçü, "Taksim'i halklara, emekçilere, kapatma kararına dair bir yasa ne AİHM kararlarında ne de Anayasa'da var. Buradaki asıl amaç 1 Mayıs'ı halklarla paylaşmanın önünü kapatmaktır. Halklar Taksim yasağına 'baş üstüne' demeyecekler. 1 Mayıs'ta tüm emekçiler, ezilenler Taksim Meydanı'nda olacak" dedi. 
 
Hükümete de seslenen Kürkçü, AKP'nin halklarla inatlaştığını belirterek, "Bu inatlaşma ne AKP'ye ne de halklara yarar. Özür dilemek, karardan geri adım atmak, hükümetleri küçültmez. Hükümetler kararlarından geri adım atabilir. Hükümet de 1 Mayıs'a saatler kala bu kararından vazgeçebilir. Özür dilemek, geri adım atmak hükümete bir şey kaybettirmez" diye konuştu. 
 
Kürkçü'nün açıklamasının ardından 1 Mayıs 1977'de yaşamını kaybedenleri anmak için Kazancı Yokuşu'na 34 karanfil bırakıldı.
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.