Oxin Medresesinde İcazet Töreni Gerçekleştirildi

Mutki bulunan Oxin Medresesinde bu yıl düzenlenen icazet töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Medrese Alimler Vakfı (MEDAV) Genel Sekreteri Nizamettin Yakışık’ın yaptığı icazet töreninin açılış konuşmasını bölgenin kanaat önderlerinden ve Oxîn Medrese Müderrisi Şeyh Fetullah Ayte yaptı.

Videoyu Aç Oxin Medresesinde İcazet Töreni Gerçekleştirildi
A
a

Ayte, kendilerini en mutlu ve değerli gününde yalnız bırakmayarak, icazet törenine katılan misafirlere teşekkür ederek: “Bu gün bizim en mutlu günümüzdür. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği ilim halkasını genişleterek devam ettiriyoruz. Bu gün yapacağımız bu programla ilimlerini tamamlayan 63 alim icazetini alacaktır. Rabbim bizleri de onları da doğru yoldan ayırmasın.” dedi.

Programda kısa bir konuşma yapan Bitlis Müftüsü Abdülkerim Akbaba ise, en fazla mutlu olanların medrese müderrisleri olduğunu ifade etti.

En kısa zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileriyle burada bulunan müderris ve talebelerle bir araya geleceklerini belirten Bitlis Müftüsü Akbaba daha sonra: Bugün burada icazet belgesini alacak hocalarımız alimlerimiz artık sorumluluklarını artırdılar. Çünkü ümmeti irşat etme ve aydınlatma görevi ile görevlendiler. Peygambere varis olma şerefine nail oldular. Bu ilim ve bilgilerini inşallah hilimle birleştirmeleri gerekiyor. İlmin lazımı hilimdir. Bu ilimleri hilimle birleştirdikleri
zaman her şey daha güzel olacaktır. Sizleri burada medreselerimizdeki sağlam olan ehlisünnet inancı ve akidesini öğrendiğiniz için tebrik ediyorum. Buraya zorla değil, rızayı ilahi için gelen değerli misafirlerimize de teşekkür ediyorum dedi.

Van Müftüsü Nimetullah Arvas’ın konuşmalarının ardında icazet törenine geçildi. Törende icazet veren müdderisler icazet verdikleri alimlerin isim ve künyelerini okudular. Dualar yapıldı. Yapılan duaların ardında icazet alan alimler katılımcıları ve müderrislerinin tebriklerini aldılar. İcazet alacak alimlerin salavatlar eşliğinde içeriye girmesiyle, duygulu anlar yaşandı. Katılımcılar, alimleri tek tek tebrik ederek, başarılar dilediler. Alimlerle fotoğraf çekmek için vatandaşlar sıraya girdi.

İcazet alan alimler ve aileleri duygularını anlattılar. Yapılan icazet programının ardında misafirlere yemek ikramı yapıldı. Yapılan ikramın ardında program sona erdi.

Programa, Lübnan başta olmak üzere bölgenin farklı yörelerinde kanaat önderleri, alimler, şeyhler, müderrisler, il ve ilçe müftüleri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlar ve vatandaşlardan oluşan çok kişi katıldı.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.