Kış aylarıyla birlikte Van'da soğuk algınlığı ve grip vakalarında belirgin bir artış yaşanıyor. İlke Haber Ajansı'nın servis ettiği habere göre; Bu dönemde aktarlar, ıhlamur ve hatmi çiçeği çaylarını önererek, bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve hastalanmamanın önemini vurguluyor.

Aktarlar, özel karışım kış çaylarının her evde bulunması gerektiğine dikkat çekiyor. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı korunmak isteyen vatandaşların tercihi genellikle şifalı bitkilerden yana oluyor. Aktarlar bu bağlamda, çeşitli bitkilerin karıştırılarak hazırlanan kış çaylarını tüketmelerini öneriyor.

kis-ayinin-vazgecilmezi-bu-bitkiler-bagisiklik-sistemini-guclendiriyor-2.jpg

30 yıldır aktarcılık yapan Abdulgani Kaya, "İçerisinde 23 çeşit bitkinin olduğu özel karışımlarımız var. Bu kış çayları soğuk algınlığı, öksürük ve balgama iyi geliyor. Keçiboynuzu pekmezi de kış aylarında vücut direncini artırdığı için iyi geliyor. Vatandaşlar, tarçın, havlıcan, zencefil, karabiber, karanfil karışımını tercih ediyor. Eskiden sobaların üzerinde sürekli olarak kaynardı bu karışımlar. Şimdi sobaların yerini kaloriferler alınca insanlar daha pratik olan demleme usulüne gidiyor. Örneğin hatmi çiçeğini sütle kaynatıp küçük çocuklara bile rahatlıkla verilebiliyor. Hatmi çiçeğinin özellikleri, göğsü rahatlatıyor, balgam varsa balgamı söküyor, öksürüğü kesiyor. Soğuk havalarda rahatsızlanmamak için bu kış çaylarını sürekli içmek lazım. Kış çayları, her evde bulunmalı." ifadelerini kullandı.

kis-ayinin-vazgecilmezi-bu-bitkiler-bagisiklik-sistemini-guclendiriyor-3.jpg

Bağışıklığın artırılması ve bu tür mevsimsel hastalıklara karşı önceden alınması gereken önlemleri anlatan aktar Hakan Ertaş da, "Bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle kuşburnu, tarçın ve ıhlamur tüketilmelidir. Bizler soğuk algınlığı konusunda C vitamini açısından zengin olan kuşburnunu öneriyoruz. Keçiboynuzu ve çam kozalağı pekmezi de bağışıklığı artırmak için çok güçlü ürünlerdir." dedi.

İshale yakalanmış her çocuk doktora götürülmeli” İshale yakalanmış her çocuk doktora götürülmeli”

6b8c8f2f-28c0-46a0-9805-a27de75e35ee.jpg

Kaynak: İlke Haber Ajansı (İLKHA)