Ne tür malzemeden imal edildiği ve içinde ne tür kimyasal maddelerin bulunduğu bilinmeyen sahte güneş gözlüklerinin göz sağlığına kalıcı zararlar verdiğini söyleyen uzmanlar, bu tür güneş gözlüklerinin kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Serebral Palsi Hastası Minik Nisa'nın Ailesi Yardım Bekliyor Serebral Palsi Hastası Minik Nisa'nın Ailesi Yardım Bekliyor

Kalitesiz cam veya plastikten yapılmış gözlüklerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, daha çok estetik hedefli, çeşitli renklerde ve büyüklükte üretilen gözlüklerin seçiminde öncelikle göz sağlığının düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Koyu renkli camlar, gözbebeğinin büyütür

Kalitesiz gözlüklerin uzun dönemde ciddi problemlere yol açtığını belirten Tabar "Ozon tabakasının delinmesi sonucunda zararlı olduğu bilinen ultraviyole ışınlarının göze olumsuz etkilerinden korunmak için gözlük kullanmak gerekebilir. Ancak Koyu renkli camlar gözbebeğimizin büyümesine neden olur. Ultraviyole ışınlarını kesmezse göze daha çok zararlı olur" ifadesini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ