Bitlis, Iğdır ve Tunceli illerinde gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantıları geçici süreyle yasaklandı. Iğdır Valiliği, gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantılarının 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Aynı şekilde Tunceli Valiliği de kent genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşlerini 7 gün süreyle yasakladı. Muş Valiliği ise toplantı, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerini 7 gün süreyle yasakladı. Bu önlemler, Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylem ve saldırıların önüne geçilmesini amaçlamaktadır. Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi, suç işlenmesinin önlenmesi ve temel hak ve özgürlüklerin devamının temini ile şiddet olaylarının engellenmesi hedeflenmektedir. Bu tedbirler, ilgili kanun maddelerine dayanarak alınmıştır.

Ağrı, Şırnak ve Batman illerinde gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantıları geçici süreyle yasaklandı. İşte detaylar:

 • Ağrı: Ağrı Valiliği, genel asayişi sağlamak ve şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantılarının 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Yasaklama kararı, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine dayanmaktadır.

 • Şırnak: Şırnak Valiliği, gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantılarının 7 gün süreyle yasaklandığını açıkladı. Bu süreçte, belirtilen amaçlar doğrultusunda yapılması muhtemel her türlü açık yer toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve diğer etkinlikler yasaklanmıştır.

 • Batman: Batman’da da oturma eylemi, basın açıklaması ve yürüyüş gibi eylem ve etkinlikler 7 gün süreyle yasaklandı. Bu karar, Hakkari Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılması ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in vekaleten görevlendirilmesi konusu veya benzer nitelikteki eylemlerin önüne geçmek amacıyla alındı. İlimiz sınırlarına giriş çıkışlar da bu yasak kapsamında değerlendirildi.

Isgalci Siyonistler Evlerini Terk Ediyor 1B0226B9

 • Bitlis Valisi Polis Noktasında Vatandaşlarla Bayramlaştı Bitlis Valisi Polis Noktasında Vatandaşlarla Bayramlaştı

  BİTLİS
  Bitlis Valiliği, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları ile her türlü protesto eyleminin 10 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

  Valilikten yapılan açıklamada, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınmasıyla ilgili sosyal medyada, "Tüm belediyeler önünde yapılacak nöbet eylemlerine halkın davet edileceği, ülke genelinde protesto eylemlerinin yapılacağı" yönünde paylaşımların tespit edildiği belirtildi.

  Bu çerçevede, Bitlis'te de konuyla ilgili protesto eylemlerinin yapılacağının değerlendirildiğine yer verilen açıklama, şunlar kaydedildi:

  "Bitlis sınırları içinde bugün saat 17.00'den 12 Haziran saat 23.59'a kadar 10 gün süreyle, Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç, düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine istinaden, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetler de 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince yasaklanmıştır."

  VAN
  Van Valiliği, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 5 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

  Valilikten yapılan açıklamada, Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylem ve saldırıların önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtildi.

  Vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanmasının, suç işlenmesinin önlenmesinin, temel hak ve özgürlüklerin devamının temini ile şiddet olaylarının engellenmesinin amaçlandığına yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Van ili coğrafi sınırları içinde 3-7 Haziran tarihleri arasında 5 gün süreyle 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetler 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri doğrultusunda yasaklanmıştır."

  DİYARBAKIR
  Diyarbakır Valiliği, açık alanda yapılacak her türlü eylem ve etkinliğin 7 Haziran'a kadar yasaklandığını duyurdu.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Bahse konu eylem ve etkinliklerin ilimizde de yapılabileceği değerlendirildiğinde, kamu düzeni ve güvenliği bozulabileceğinden, can ve mal güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması güçleşeceğinden, Hakkari Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılması ile ilgili konular veya bu konu bahane gösterilerek yapılabilecek benzer nitelikte eylem ve etkinliklerle ilgili olarak, açık alanlarda bahse konu olaylara ilişkin yapılmak istenen toplanma, yürüyüş, nöbet, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve pankart asma gibi her türlü eylem ile bu eyleme katılmak amacıyla geldiği veya ilimiz sınırlarını kullanarak diğer illere geçeceği anlaşılan şahıs ve araçların diğer illerden ilimiz sınırına girişleri, dış ilçelerimiz açısından ise bu eyleme katılmak amacıyla çıkışları ve/veya il merkezimize girişleri, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. ve 19. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince (jandarma bölgesi dahil) il ve ilçe mülki sınırımız içerisinde bugün saat 14.15'ten 7 Haziran saat 14.14'e kadar yasaklanmıştır."

Bu önlemler, kamu düzenini korumak ve şiddet olaylarını engellemek amacıyla alınmıştır. Vatandaşların bu süreçte dikkatli olmaları önemlidir. 

Kaynak: (İLKHA)