Son yıllarda ikinci el otomobil piyasası, sıkıntılı dönemini yaşıyor. Sektör temsilcileri, bu süreç devam ederse birçok esnafın iflas edebileceğini ve işyerlerini kapatmak zorunda kalabileceklerini belirtiyor.

Türkiye geneli olduğu gibi, Bitlis ve ilçelerinde de durgunluk var 

Piyasadaki durgunluk, esnafın aldığı araçları satamama noktasına getirdi. Kimi esnaflar, kâr etmek yerine aldıkları araçları aldıkları fiyata bile satamadıklarını beliren sektör temsilcileri yüksek faiz oranları, sıcak paranın piyasadan çekilip bankalara yatırılmasına neden olduğunu aktardı.

Haber Kapak Şablon 2024 06 30T132818.900

Esnaf Çözüm Bekliyor 

Sektör temsilcileri, son bir yıldır piyasanın durgun olduğunu ve hükümetin faiz politikası nedeniyle işlerinin tamamen durduduğunu ifade etti. Faiz politikasının, ikinci el piyasasını olumsuz etkilediğini ve sektördeki ticaretin neredeyse durma noktasına geldiğini belirten sektör temsilcileri, hükümetten bu soruna acilen çözüm bulmasını istiyor.

Yaklaşık 30 yıldır ikinci el araç piyasasında esnaflık yapan Fethullah Akburak, bu durgunluğu kariyeri boyunca ilk kez böyle birşey yaşadığını söyledi.

Haber Kapak Şablon 2024 06 30T132757.083

Bitlis Balı Uluslararası Arenada Altın Bal Ödülünü Kazandı Bitlis Balı Uluslararası Arenada Altın Bal Ödülünü Kazandı

"Böyle devam ederse birçok esnaf iflas edecektir"

İkici el araç piyasasının tam işlek olması gereken bir zamanda satışların neredeyse tamamen durduğunu ifade eden esnaf Erkan Suçin, "Şu an ikinci el ara satışları çok durgun durumda. Tam araç alım satım sezonu ama satışlar olmadığı için zarar ediyoruz. Araba fiyatları düşmesine rağmen fiyat sormaya gelen vatandaş yine de araç almıyor. Çünkü çoğu kişi elindeki parasını faize yatırmış durumda olduğu için araba alım ve satımı olmuyor. Yetkililerden isteğimiz faizi kaldırmalarıdır. Birçok esnaf iflas edip işyerini kapatan da oldu. Hatta bu durum böyle devam ederse çoğu esnaf iflas edecektir. Araba piyasasın da ilk kez böyle bir şey görüyoruz ve son bir senedir piyasa durgunluğu sürüyor. Devletin bu duruma bir an evvel bir çözüm bulması lazım." diye konuştu.

0768E8D3 D458 46Eb A4A3 Ec42Bf2Dcd90

"Yeni faiz politikası nedeniyle ticaret durma noktasına geldi"

Alım ve satım olmamasından dolayı ikinci el ve sıfır araç piyasası diye bir canlı piyasanın kalmadığını belirten bir diğer esnaf Fethullah Akburak, 30 yıllık esnaflık sürecinde böyle bir durgunluğu ilk kez gördüğünü söyledi.

Akburak, "Geçmiş yıllar ile bu seneyi kıyasladığımız zaman işlerimiz yüzde 10'a düştü. Sebebi ise herkesin faize yönelmesinden kaynaklanıyor. Elinde toplu parası olup araba alım satımı yapanların çoğu faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı ticaret yapmayıp elindeki parasını bankalara faize yatırıyor. Böyle olunca faiz yüzünden ticaret durma noktasına geldi. Yaklaşık 30 yıldır bu meslekteyim böyle durgun bir yıl ilk kez görüyorum. Hatta satış yapanlarda araçlarını zararına vermese satamıyor. Esnaf artık araba alamıyor. Çünkü aldıkları da ellerinde kalmış durumdadır. Mecbur olmasa kimse araba almıyor. Bu durumun düzelmesi için sistemi düzeltip ve bu faizi kaldırırlarsa piyasa normale dönecektir." şeklinde konuştu.  

Kaynak: İLKHA