Dicle Elektrik, dağıtım bölgesini oluşturan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt'te, Türkiye Elektrik Kurumu (TEDAŞ) tarafından 12 Haziran 2024 tarihine kadar genel aydınlatma denetimi yapılacağını duyurdu.

Denetim Süreci ve Gündüz Aydınlatması Uyarısı

Dicle Elektrik tarafından yapılan açıklamada, denetim sürecinde aydınlatma şebekelerinin gündüz saatlerinde de açık olabileceği belirtildi. Şirket, TEDAŞ görevlilerinin 3 Haziran Pazartesi günü başladığı denetimlerin 12 Haziran Çarşamba günü sona ereceğini ifade etti.

Oynadığı Tüfek Ateş Alınca 9 Yaşındaki Kız Çocuğu Öldü Oynadığı Tüfek Ateş Alınca 9 Yaşındaki Kız Çocuğu Öldü

Aydınlatma Şebekelerinin Denetimi

Açıklamada, "Dicle Elektrik tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, düzenleme ve denetlemeye tabi bir sektörde faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerinin 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında denetlendiğine işaret edilerek, şöyle denildi: 'Dağıtım bölgemizi oluşturan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt genelindeki aydınlatma şebekelerinde TEDAŞ görevlileri tarafından 3 Haziran Pazartesi günü yapılmaya başlanan genel aydınlatma denetimi, 12 Haziran Çarşamba günü sona erecektir. Söz konusu denetim süresince cadde, sokak, park ve bahçelerde bulunan aydınlatma şebekeleri teyit ölçümü yapılabilmesi için gece olduğu gibi gündüz de devreye alınacağından, aydınlatma armatürleri denetim yapılan yerlerde zaman zaman gün içerisinde de açık tutulacaktır. Denetim tamamlandıktan sonra söz konusu il ve ilçelerdeki aydınlatma şebekelerinde normal çalışma düzenine dönülecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'"

Denetimlerin Amacı ve Önemi

Bu denetimler, elektrik dağıtım şebekelerinin düzgün çalışmasını sağlamak ve kamu güvenliğini artırmak amacıyla yapılmaktadır. Aydınlatma şebekelerinin gece olduğu kadar gündüz de devrede olması, sistemlerin doğru çalışıp çalışmadığının teyit edilmesi için gereklidir. TEDAŞ görevlilerinin gerçekleştirdiği bu denetimler, aydınlatma armatürlerinin işlevselliğini ve enerji verimliliğini artırmayı hedeflemektedir.

Vatandaşlara Bilgilendirme

Dicle Elektrik, denetim sürecinde vatandaşların anlayışını beklemekte ve aydınlatma armatürlerinin gündüz saatlerinde açık kalabileceği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Denetimler tamamlandıktan sonra, aydınlatma şebekeleri normal çalışma düzenine dönecektir. Şirket, kamuoyuna saygı ile duyuruda bulunarak, vatandaşların bilgilendirilmesini sağlamıştır.

Kaynak: (İLKHA)