Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, merada otlatıldıktan sonra köye geri getirilen koyunlar günde iki defa sağılıyor. İlçeye bağlı Cihangir köyünde yaşayan vatandaşlar, zorlu bir mesaiyle hayvanlarını otlatmaya devam ediyor. Binlerce koyunu olan köy sakinleri, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hayvanlarını meralarda otlatmayı sürdürüyor. Öğle sıcağında köye geri getirilen sürü, belli aralıklarla iki defa sağıldıktan sonra akşam saatlerine doğru yeniden meraya çıkarılıyor.

Ahlat'ta Kurban Bayramı'nda Selçuklu Mezarlığı'na Yoğun Ziyaret Ahlat'ta Kurban Bayramı'nda Selçuklu Mezarlığı'na Yoğun Ziyaret

Adilcevaz Da Hayvan Yetistiricilerinin Zorlu 17391191 AmpKöy sakini Çiğdem Karayılan, koyunların sağım için köye getirildiğini belirterek, “Köyün kadınları tarafından sağım yapılıyor” diyor. Ferhat Bozarslan ise koyunların öğleden önce ve sonra olmak üzere günde iki defa sağıldığını ifade ediyor. “Sütlerimizi temiz süzerek yoğurt, süt, peynir, tereyağı ve çökelek yaparak tüketiyoruz. Aynı zamanda sütlerimizi almak için ilçeden gelen seyyar mandıra ve vatandaşlara da satarak aile bütçesine katkı sağlıyoruz. Yaptığımız bu işlemler hem zor hem de aşamaları olarak çok meşakkatlidir” şeklinde konuşuyorlar.

Kaynak: (İHA)