Ahlat'ın eşsiz güzelliklere sahip Selçuklu Meydan Mezarlığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alıyor ve dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olma özelliğini taşıyor.

Selçuklu Meydan Mezarlığı, 210 dönüm alanda kurulu ve 'Anadolu'nun Orhun Abideleri' olarak da adlandırılıyor. Tarihi mezar taşları, kar yağışı sonrasında beyaz bir örtüyle kaplanarak büyüleyici bir atmosfer oluşturuyor. Yazılar, kabartmalar, nakışlar ve işlemelerle süslü taşlar, karla bütünleşince ortaya çıkan manzara, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

mutki-fotoshop-2024-01-30t103641-741.jpg

Selçuklu Meydan Mezarlığı, Gezginleri ve Fotoğrafçıları Hayran Bıraktı

Kar yağışının ardından bölgeyi ziyaret eden gezginler ve fotoğrafçılar, Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın karla kaplı tarihi taşlarını büyük bir ilgiyle izliyor ve ölümsüzleştiriyor. Samsun'dan gelen ziyaretçi Nilgün Kanık, Karla bütünleşen tarihi mezar taşları gerçekten hayranlık uyandırıcı olduğunu söyledi.

Kanık, “Samsun'dan bir grupla bugün Ahlat'a geldik. Bir rehberimiz var onun eşliğinde geziyoruz. Çoğu insan merak ediyor, ‘niye bu kış aylarında buraya geldiniz’ diye? Çünkü kış aylarında buralara gelinemeyeceği imajı var nedense. Halbuki ben daha önce gelmemiştim ama çokta beğendim. Çünkü beyazla mavinin birleştiği çok güzel bir doğa var burada. Aynı zamanda onun eşliğinde çokta güzel bir tarih var. Ben çok mutluyum buraya gelmekten. Şöyle bir şey var tabii ki çok etkileyici, niye diyeceksiniz? Çok eski bir tarihten bahsediliyor. Ahlat taşının kullanması da çok güzel, üzerindeki dualar ve yazılar da çok etkileyici. Tabii rehberimiz bizi çok güzel bilgilendiriyor, ben çok etkilendim bundan. Bir daha gelmek istiyorum. Ne zaman gelmek istiyorum biliyor musunuz, bir daha baharda gelmek istiyorum" dedi.

mutki-fotoshop-2024-01-30t103737-704.jpg

Her Mevsimde Görülmeye Değer

Selçuklu Meydan Mezarlığının kış manzarasını görmek için Sinop’tan gelen Ercan İbiş ise “Sinop'tan geliyoruz, rehber eşliğinde geldik. Bu bölgeye ilk defa geliyorum. Doğuyu hep merak ediyorduk, özellikle Ahlat ve buradaki mezarlık bizleri uzaktan görerek etkiliyordu. Burada birebir görmek gerçekten çok daha etkileyici ve karlar altında olması ayrı bir güzellik. İnanın soğuk hava hiç umurumuzda değil. Kışı da çok ayrı güzel ama eminin yazı da ayrı güzeldir. Buralar bence her zaman her mevsimde görülmesi gereken yerlerdir” diye konuştu.(İHA)

mutki-fotoshop-2024-01-30t103659-814.jpg

Ahlat'ta 'Temiz Çevre Temiz Toplum' Sloganı ile Van Gölü Sahili Temizleniyor Ahlat'ta 'Temiz Çevre Temiz Toplum' Sloganı ile Van Gölü Sahili Temizleniyor

mutki-fotoshop-2024-01-30t103903-545.jpg

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)