Kilis, Türkiye'nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu yılın zeytin hasadı öncesinde, kent genelindeki zeytin ağaçlarında yüksek bir rekolte beklentisi hakim. Geçen sezon 45 bin ton zeytin ve 6 bin ton zeytinyağı üretilen Kilis'te, bu yıl için 4 milyon 500 bin zeytin ağacından yaklaşık 60 bin ton zeytin ve 9 ile 10 bin ton arasında zeytinyağı elde edilmesi planlanıyor.

Bu Yıl Rekor Hasat Öngörülüyor

Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Zeytin ve zeytinyağının ana vatanı olan Kilis'te, iki ay sonra zeytinin hasadına başlayacağız. Bu sene rekolte beklentimiz çok yüksek. Geçen sezon 6 bin ton aldığımız zeytinyağında bu sene 9 ile 10 bin ton beklentimiz var. Kent genelinde 300 bin dekar alanda 4 milyon 500 bin zeytin ağacı bulunmakta. Bir yılın beklentisinde inşallah çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını alacak. Kilis zeytinyağının en büyük özelliği ise tadı, aroması, polifenol oranının yüksek, asit oranının çok düşük olmasından dolayı Uluslar Arası Avrupa yarışmasında altın madalya alarak ilimizi devamlı zeytin ve zeytinyağında bir numaraya getirdik" dedi.

Kiliste Zeytin Ve Zeytinyaginda Yuksek Rekolte Sevindirdi

Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birlik Başkanı Hüseyin Polat ise, "Geçen sezon yok yılı olmasına rağmen tane zeytini yağa dönüştürüldüğü zaman rekolte yüksekti. Bu sene var yılı ve şuan ağaçlarda gördüğümüz zeytinde rekolte beklentimiz çok yüksek. Çiftçiler, bahçelerine ekmiş ve yetişmiş olan ağaçlara gözü gibi bakarak yeni bir bekleyiş içinde. Kilis genelinde ekilen zeytin ağaçlarından ortalama 9 bin ile 10 bin ton arasında zeytinyağı beklentimiz var. Çiftçilerin yüzlerini gülecek bir yıl bekliyoruz. Toplanan zeytinleri el değmeden yağa dönüştürüp Türkiye'nin her bölgesine gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

Kiliste Zeytin Ve Zeytinyaginda Yuksek Rekolte Beklentisi Ureticiyi Sevindirdi 1

Kafa Kafaya Çarpışan Otomobillerde 2 Yaralı Kafa Kafaya Çarpışan Otomobillerde 2 Yaralı

Kilis'te zeytin ve zeytinyağı üreticileri, gelecek sezonda emeklerinin karşılığını almayı umuyor ve bu yılın verimli geçmesini bekliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı