Zambiya'da Facebook bedava olacak!

Mark Zuckerberg'in ortağı 13 milyon nüfuslu Zambiya'da GSM operatörü Airtel ile anlaşarak bedava erişim sunacak.

Videoyu Aç Zambiya'da Facebook bedava olacak!
A
a

Sosyal medya devi Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg, dev bir proje imza attı. Mark Zuckerberg daha önce verdiği bedava internet sözünü tuttu ve ortağı internet.org ile birlikte yeni bir işe girişti.

Mark Zuckerberg'in ortağı 13 milyon nüfuslu Zambiya'da GSM operatörü Airtel ile anlaşarak belirli sitelere belirli bir kısımların görüntülenmesi şartı ile bedava erişim sunacak. Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg, dev bir proje imza attı.  Mark Zuckerberg daha önce verdiği bedava internet sözünü tuttu  ve ortağı internet.org ile birlikte yeni bir işe girişti. Mark Zuckerberg'in ortağı 13 milyon nüfuslu Zambiya'da GSM operatörü Airtel ile anlaşarak belirli sitelere belirli bir kısımların görüntülenmesi şartı ile bedava erişim sunacak.

Mark Zuckerberg'in bu uygulaması için illaki akıllı telefon kullanmanız da gerekmiyor. Facebook ortağı ile facebook'un yanı sıra  hava durumu, sağlık ve iş bilgilerini sunan siteleride bedava kullandıracak. Hatta Google'in giriş sayfasına ve Vikipedi'yede giriş sağlanacak.Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, şubat ayında Barselona'daki Dünya Mobil Kongresi'nde 'bir gün internet bedava olacak' diye verdiği sözü tuttu.Geçen yıl Facebook'un önderliğinde dev teknoloji şirketlerinin ortaklığı ile dünya nüfusunun internete erişemeyen üçte ikisine internet erişimi sağlamak için kurulan Internet.org ücretsiz internet erişimi sunmaya Zambiya'dan başladı.

Afrika'nın güneyindeki Zambiya'yı başlangıç noktası olarak belirleyen Facebook, yerel GSM operatörü Airtel'le yaptığı anlaşma ile belirlenen web siteleri için ücretsiz internet erişimini açtı. Zambiya'daki Airtel aboneleri hiçbir ücret ödemeden sağlık, iş ve hava durumu ile bilgileri cep telefonlarından internete bedava girerek öğrenebiliyorlar. Ayrıca kullanıcıların Wikipedia ve Google'a erişimlerine de izin veriliyor.Üstelik bunun için abonelerin son model akıllı telefona sahip olmasına da gerek yok. Bedava internet uygulamasında Zambiya'nın yerel web siteleriyle birlikte Facebook, Women's Right Apps ve Messenger'ın bulunduğu 13 uygulama yer alıyor. Ancak kullanıcılar bu uygulamaların 'daraltılmış' versiyonlarını kullanacaklar. Örneğin Internet.org uygulamasındaki Facebook servisi video oynatmıyor.

Hedef tüm dünya
İstatistiklere göre 15 milyonluk Zambiya'nın sadece yüzde 15'i internet kullanmış. Facebook, bu uygulamanın başarılı olması halinde tüm dünyada kullanmayı düşünüyor.Dünya nüfusunun yüzde 85'i mobil bağlantıya ulaşabilecek olmasına rağmen sadece yüzde 30'unun internete girebildiğini belirten Facebook bu oranı artırmak istiyor. Özellikle Afrika ile Hindistan ve çevresindeki nüfusun çok küçük bir kısmı internete ulaşabiliyor.Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.