Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öncelikli alanlarda ve belirli programlarda lisans ve lisansüstü öğrenim gören öğrencilere sağladığı bursları artırdı. Nisan ayından itibaren geçerli olacak düzenlemeye göre, "100/2000 YÖK Doktora Bursu" miktarları yeniden belirlendi. Bu burs, bir işte çalışmayan öğrenciler için 7 bin 500 liradan 12 bin liraya, çalışan öğrenciler içinse 2 bin 500 liradan 4 bin liraya yükseltildi.

"100/2000 YÖK Doktora Bursu", öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretecek doktoralı insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla veriliyor. Devlet üniversitelerindeki doktora programlarına devam eden öğrencilere YÖK tarafından destek sağlanıyor.

Bitlis'te Ahmet Köksal'ın Hatırasına Özel  ‘Serbest Etkinlik Akıl ve Zeka Oyunları’ Sınıfı Açıldı Bitlis'te Ahmet Köksal'ın Hatırasına Özel ‘Serbest Etkinlik Akıl ve Zeka Oyunları’ Sınıfı Açıldı

sinav-dxll.webp

Ayrıca, YÖK'ün belirlediği devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen "YÖK Lisans Destek Bursu" da artırıldı. Lisans destek bursu, 1875 liradan 3 bin liraya çıkarıldı. Ayrıca, Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıflarında eğitim gören lisans öğrencilerine (TEBİP-Lisans) verilen burs da 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltildi. Bu düzenlemeyle öğrencilere sunulan burslar daha cazip hale getirilerek öğrenci destekleri artırıldı. (AA)

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)