Losev

Ysk'nın Oy Verme Saatlerine İlişkin Kararı Resmi Gazete'de

Videoyu Aç Ysk'nın Oy Verme Saatlerine İlişkin Kararı Resmi Gazete'de
A
a

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde bazı doğu illerinde oy verme işleminin bir saat önce gerçekleştirileceğini bildirdi.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Mahalli İdareler Seçimleri için uyulacak propaganda serbestliği ve seçim yasaklarına ilişkin esasları belirledi. YSK, 32 ilde güneşin doğuş ve batış saatindeki farklılıkları dikkate alarak oy kullanma saatlerini değiştirdi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

YSK'nin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi için belirlediği propaganda serbestliği ve seçim yasaklarına ilişkin kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre; seçim zamanında, genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarınca gösterileceklerden başka meydanlarda toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak.

MİTİNG KOŞULLARI BELİRLENDİ

Hangi meydanlarda toplu olarak sözlü propaganda yapılacağı, ilçe seçim kurullarınca önceden tespit edilecek. Miting alanları 9 Mart 2019 Cumartesi gününe kadar belirlenecek. Siyasi partiler en geç 11 Mart 2019 Pazartesi yararlanmak istedikleri miting alanlarını ve tarihini yazılı olarak ilçe seçim kuruluna iletecek. İlçe seçim kurullarınca en geç 12 Mart 2019 Salı günü siyasi partilerin yararlanacakları miting alanlarını ve tarihini belirlemesi gerekiyor. Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak.

KAPALI ALANLARDA PROPAGANDA

Seçime katılan siyasi partiler veya bağımsız adaylar adına kapalı yer toplantısı yapılabilecek. Kapalı yer toplantısı yapmak isteyenler, üç kişilik bir heyet kurarak en akın zabıta amir veya memuruna haber verecek. Köylerde ise muhtara veya vekiline haber verilmesi yeterli olacak. Kurulan heyet toplantının düzenini sağlamak, kanunlara karşı hareketleri, edep törelerine aykırı veya suç işlemeye kışkırtıcı mahiyet taşıyan söz veya fiilleri önlemekle görevli olacak. Kapalı yer toplantılarına, heyetin isteği veya yetkili seçim kurullarının kararı olmadıkça zabıta amir ve memurları, muhtar ve ihtiyar heyetleri hiçbir surette müdahale edemeyecek. Mabetlerde, okullarda, kışla, karargah, ordugah gibi askeri bina ve tesislerle askeri mahfillerde ve kamu hizmeti görülen diğer yerlerde kapalı yer toplantısı yapılamayacak.

SEÇİM BÜROLARI

1 Ocak 2019 Salı'dan itibaren seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adayların, katıldıkları seçim çevrelerinde seçim çalışmalarını yürütmek üzere seçim büroları açabilecek. Seçim büroları saat 09.00'dan 23.00'e kadar halka açık faaliyette bulunabilecek. Seçim bürolarındaki ilan ve reklam malzemeleri, 30 Mart 2019 Cumartesi günü en geç saat 18.00'de kaldırılacak, seçim bürolarındaki faaliyetlerin de bu tarih ve saatte son bulacak.

BASIN, REKLAM VE İNTERNET

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar 1 Ocak 2019'dan 30 Mart 2019'a kadar yazılı basında; ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine, taşınabilir veya sabit telefonlarına görüntülü, sesli veya yazılı mesaj göndermek yasak olacak. Ancak siyasi partiler, kendi üyelerine sesli görüntülü veya yazılı mesajları her zaman gönderebilecek.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde (21 Mart-30 Mart 2019): yazılı, sözlü ve görsel yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olarak. Kurallara aykırılığın tespiti halinde, Cumhuriyet başsavcılıklarına RTÜK'e, BTK'ye ve Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirilecek.

HOPARLÖRLE PROPAGANDA YAPILACAK

1 Ocak 2019 Salı gününden, seçim propagandasının sona erdiği 30 Mart 2019 Cumartesi günü saat 18.00'e kadar halkın huzur ve rahatını bozmamak kaydıyla açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonuna kadar hoparlörle propaganda serbest olacak. Ancak başka bir parti veya bağımsız aday adına açık ya da kapalı yer toplantısı yapılan saatlerde, bu toplantıların yapıldığı yer ve binalardan işitilecek ve bu toplantıları rahatsız edecek biçimde hoparlörle propaganda yapılamayacak.

Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar, 1 Ocak 2019 Salı gününden seçim propaganda süresinin son günü olan 30 Mart 2019 Cumartesi günü saat 18.00'e kadar kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olacak.

İLAN VE REKLAM YERLERİ

Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçimin başlangıç tarihi 1 Ocak 2019'dan propaganda süresinin son günü 30 Mart 2019 saat 18.00'e kadar seçim bürolarına, kapalı yer toplantı yerlerine veya araçlarına parti bayrağı, afiş, poster, pankart ve benzeri malzemeleri asabilecek.

Vatandaşlar, propaganda süresinin bitim günü olan 30 Mart Cumartesi saat 18.00'a kadar, konutlarına, iş yerlerine veya taşıtlarına parti veya adaylara ilişkin afiş, bayrak, poster gibi tanıtıcı malzemeleri asabilecek. Konut veya iş yeri olarak kullanılmayan binalar ile iskana açılmamış ya da inşaat halindeki yapılara, fakültelere, öğrenci yurtlarına siyasi partilere veya adaylara ait malzemeler asılamayacak.

32 İLDE OY VERME SAATLERİ DEĞİŞTİ

YSK , 31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde oy verme saatlerini yeniden düzenlendi.

Kararda, bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak bazı illerdeki oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerinin, ilgili kanunda belirtilen saatlerden ayrı ve farklı olarak belirlendiği kaydedildi.

Söz konusu kararla Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme işleminin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme işlemi 08.00-17.00 saatlerinde yapılacak.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.