Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaşlıların korunması ve desteklenmesi için hayata geçirilen Yaşlı Destek Programı'na (YADES 2024) ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Göktaş, program kapsamında belediyeler tarafından sunulan projelerin değerlendirileceğini ve bu yıl için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayırdıklarını belirtti.

2-ilde-65-yas-ustu-yurttaslara-ulasim-kisitlamasi-781221-5.webp

Türkiye'de yaşlı nüfus oranının yükseldiğine dikkat çeken Bakan Göktaş, yaşlılara yönelik hizmetlerin çeşitlendirilerek ihtiyaçlara cevap verilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Programın temel hedefinin aile temelli aktif ve sağlıklı yaşlanmayı desteklemek olduğunu ifade eden Göktaş, yaşlılara yönelik bakım ve psikososyal desteğin yanı sıra koruyucu ve önleyici hizmet modellerinin de yaygınlaştırıldığını söyledi.

emekli-yasli-sosyal-yardim-2159639-1.jpg

Bakan Göktaş, "65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması ve desteklenmesiyle bakım desteği ve psikososyal desteğe ihtiyacı olanların yaşadıkları mekanlarda gerekli bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasını sağlamak üzere, 8 yılda toplam 45 milyon TL finansman desteği sağladık. Bu kapsamda 8 yılda 42 belediyede yürütülen 74 projeyle 87 bin 987 hanede 128 bin 691 yaşlıya ulaştık. Yaşlıların korunması, desteklenmesi ve yaşamlarının kolaylaştırılması için belediyeler tarafından hazırlanacak yeni projelerin değerlendirileceği YADES 2024 başvuruları ise başladı. Bakanlığımızca bu yıl YADES için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayırdık." açıkladı.

İŞKUR 6 Ayda 691 Bin Kişiyi İşe Yerleştirdi İŞKUR 6 Ayda 691 Bin Kişiyi İşe Yerleştirdi

(AA)

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)