Varisli damarlar genellikle kozmetik kaygılarla ilişkilendirilse de rahatsızlık, ağrı ve diğer çeşitli semptomlara da neden olabilirler. Bu durum, damarların zayıflamış veya hasar görmüş duvarlarından kaynaklanır.

Varis bunun yanında kan akışının verimli bir şekilde geri dönüşünü engeller. Sonuç olarak bu sorunu yaşayanlar varisli damarlardan kurtulmanın yolunu aramaktadır. Haberimizde varislerin şiddeti azaltacak ya da tamamen yok edecek önlemleri sizin için derledik.

VARİS NEDEN OLUŞUR?

Varislerin oluşmasında birçok faktör rol oynayabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Uzun süre ayakta durmak veya oturmak: Bu durum, bacaklardaki kan basıncını artırarak damarların zorlanmasına ve genişlemesine neden olabilir. Hareketsiz yaşam tarzı: Egzersiz yapmamak, bacaklardaki kan dolaşımını yavaşlatarak varislerin oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Kanser Tarama Programları'nda görevli sağlık personeline 'Teşekkür Belgesi' Kanser Tarama Programları'nda görevli sağlık personeline 'Teşekkür Belgesi'

Aşırı kilo: Fazla kilolar, bacaklardaki damarlara ekstra yük bindirerek varislerin gelişmesini kolaylaştırabilir. Genetik yatkınlık: Varisler, ailede varsa daha yüksek bir olasılıkla ortaya çıkabilir. Hormonal değişiklikler: Hamilelik, menopoz, doğum kontrol hapları gibi durumlar, hormon seviyelerinde değişikliklere neden olarak varislerin oluşmasını etkileyebilir.

VARİSLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

varis-nedir-varisin-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-jwvktee4.jpg

Varisler, hem tıbbi hem de doğal yöntemlerle tedavi edilebilir. Tıbbi yöntemler arasında ilaç tedavisi, skleroterapi, lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi, köpük tedavisi gibi seçenekler bulunur. Bu yöntemler, varisli damarları küçültmek, yok etmek veya çıkarmak için uygulanır. Tıbbi yöntemlerin yan etkileri, maliyeti ve başarı oranı farklılık gösterebilir.

Doğal yöntemler ise, varislerin semptomlarını hafifletmek ve ilerlemesini önlemek için kullanılabilir. Doğal yöntemlerin ilki çörek otu yağıdır. Sabahları bir çay kaşığı çörek otu yağı içmenin varislere iyi geldiği belirtiliyor. Ayrıca ısırgan otu ve sirke karışımının varisli bölgelere uygulanması da o bölgelerdeki ağrıları alacağı ifade ediliyor.

Bunların yanında beslenme düzenini değiştirmek, egzersiz yapmak ve varis çorapları ya da bandajları kullanmak da bu rahatsızlıktan kurtulmak için diğer yöntemlerdendir.

Kaynak: Haber Merkezi

Kaynak: HABER MERKEZİ