BEÜ Havacılık Kulübü Siirt'te Yamaç Paraşütü Etkinliği Düzenledi BEÜ Havacılık Kulübü Siirt'te Yamaç Paraşütü Etkinliği Düzenledi

BEÜ tarafından hayata geçirilen 'Van Gölü'nün Suyundan Sıvı Sabun Üretimi Projesi' ile günde 3 ton sıvı sabun üretimi yapıldığı belirtildi.

Sıvı sabun üretim atölyesini ziyaret eden BEÜ Rektörü Prof.Dr. Necmettin Elmastaş, bölgedeki ham maddelerden yararlanmak için bazı çalışmaların yaptıklarını söyledi.

Sabun üretimiy ile ilgili Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını belirten Rektör Elmastaş, 'Özellikle Van Gölü'nün sodalı suyunu nasıl değerlendirebiliriz, noktasında bir arayış başladı. Hocalarımız bu konuda çalışma yaptı. Şu anda sıvı sabun üretimi yapılıyor. Bazı temizlik ürünleri de üretilecek. Onlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu ürünün en büyük özelliği daha az maliyetle üretilmesidir. Sıvı sabun üretimi ekstra bir maliyet gerektiriyor ancak biz Van Gölü suyunu doğrudan alıp değerlendirebiliyoruz. Bundan dolayı hem maliyetler azalıyor hem de daha çevre dostu bir ürün elde ediliyor' dedi.

Atölye sorumlusu BEÜ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Erhan Onat, Van Gölü'nün suyundan yararlanarak sıvı sabun üretimini gerçekleştirmek için Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Temizlik ürünlerinde saf suyun kullanıldığını ancak suyu saflaştırma, filtreleme veya damıtma işleminin ek maliyet gerektirdiğini belirten Onat, 'Bu özellik Van Gölü suyunda doğal olarak bulunuyor. Bu da üretilen temizlik maddesinin doğal olduğu anlamına geliyor. Çok az kimyasal kullanarak çok daha kaliteli sabun üretebiliyorsunuz. Sabunun üretim aşamasını tamamladık. Diğer temizlik maddelerinin çalışmaları devam ediyor. Günlük 3 tona kadar sıvı sabun üretebiliyoruz. Üniversite olarak bu işi gerçekleştiriyoruz ancak girişimci olursa bölgemizin ve insanımızın faydasına katkı sunacak şekilde geliştirebiliriz' diye konuştu.

Çevre dostu bir ürünün elde edileceğinin yanı sıra bölgedeki doğal kaynakların daha etkin kullanılması ve ekonomiye kazandırılması amacıyla BEÜ tarafından 'Van Gölü'nün Suyundan Sıvı Sabun Üretimi Projesi' hayata geçirilerek, sıvı sabun üretildiği belirtildi.