Soğuk havalar geldi ve etkisini yurt genelinde göstermeye başladı. Soğuk kış dönemlerinde yaygın hale gelen salgın hastalıklar, birçok sağlık sorununa neden olabilir. Özellikle oldukça sık şekilde görülen soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ile kişilerde hayat kalitesinin düşmesine neden olabilir. Nefes almakta güçlük yaratan burun tıkanıklığına karşı yaygın olarak burun spreyleri kullanılır ancak uzmanlar bu konuda uyardı.

Soğuk hava ile birlikte daha sık görülen soğuk algınlığı burun tıkanıklığına neden olabilir. Burun tıkanıklığından kurtulmanın en yaygın ve etkili yöntemlerinden biri de burun açıcı spreylerdir. Ancak uzmanlar bu spreylerin kullanımı konusunda vatandaşları uyarıyor. Uzmanlar, burun spreyleri ve damlalarında bulunan nazal karışımların, bambaşka bir soruna neden olabileceğini ifade ediyor. İşte detaylar…

BAŞKA SORUNLARA NEDEN OLABİLİR

kalici-burun-tikanikligina-dikkat-hipertansiyona-neden-oluyor-1622791516-1236.webp

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Gerek, Habertürk’e yaptığı açıklamalarda burun spreylerinin sürekli kullanımının; bağımlılık ve bazı durumlarda cerrahi müdahale gereksinimlerine yol açabileceğini belirtti.

Gerek açıklamasında, “Tüm bunlara rağmen tıkanıklık devam ediyor ve burun içindeki yapısal bozukluk da burnu tıkayacak şekilde devam ediyorsa bazı cerrahi müdahaleler ile bunu düzeltmek mümkün olacaktır” sözlerini dile getirdi.

UZMAN İSİM BURUN TIKANIKLIĞI İÇİN DOĞAL YÖNTEMİN TARİFİNİ VERDİ

Uzmanlar, burun spreyleri ve damlaların bağımlılığa neden olabileceğini ifade ederken, Gerek da tıkanıklığın sağlıklı yollarla giderilebileceğini ifade etti. Gerek, “Ilık bir suyun içerisine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat karıştırıp, ılık suyu burnunuza çekmek suretiyle burnunuzda hem ıslaklığı hem de mekanik temizliği sağlamak mümkün” dedi.

Şah Damarı Tümörü Riski: Boynunuzda Şişlik Fark Ettiniz mi? Şah Damarı Tümörü Riski: Boynunuzda Şişlik Fark Ettiniz mi?

Uzmanlar, burun tıkanıklığını gidermesi için yaygın şekilde kullanılan burun spreyleri ve burun damlalarının, nazal karışımlar nedeniyle uzun sürede bağımlılığa neden olabileceğini ifade etti. Bu nedenle uzmanlar, yoğun sprey kullanımının yanı sıra mümkünse doğal yöntemler ile bu tür tıkanıklıkların giderilmesini tavsiye ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ