Ünv'de Bedava Çay'a Soruşturma

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde kurdukları 'Çayhane'de dayanışma amaçlı olarak ücretsiz çay dağıtan öğrencilere, "fakültede izinsiz çay makinesi kurup öğrencilere çay dağıtmak" gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldı.

A
a

Bianet'ten Beyza Kural'ın haberine göre İstanbulÜniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrencilerin dört yıldır 'dayanışma için' ücretsiz çay dağıttığı 'Çayhane' nedeniyle üç öğrenciye disiplin soruşturması açıldı. Öğrenciler, “fakültede izinsiz çay makinesi kurup öğrencilere çay dağıtmak" gerekçeli soruşturmayı fakülte duvarlarına isimleriyle asılan ilanlarla öğrendi. Öğrenciler 30 Ocak'ta savunma yapacak. 

Soruşturmalara sosyal medyada #OkuldaÇaydaMıİçmeyek etiketiyle tepki gösteren öğrenciler, Çayhane'yi bugün de kurmaya hazırlanıyor. 

Hakkında soruşturma açılan öğrencilerden Caner Bostancı, Çayhane etkinliğinin “üniversite içinde rekabet havasını kırıp dayanışmacı bir zemin oluşturabilmek” amacıyla yürütüldüğünü anlattı. Bostancı, “Hergele meydanında, zaman zaman da merkez kampüste çay kazanını kuruyoruz, çayı şekeri öğrenciler getiriyor, haftada en az iki gün çay dağıtıyoruz. Öğretim görevlilerinin odalarında su ısıtma makineleri var. Ücretsiz çay içmek onların hakkı da öğrencilerin değil mi? Öğrencilerin dayanışma içinde olmasının ne sakıncası var?” dedi.

Edebiyat Fakültesi’nde sekiz bine yakın öğrenci olduğunu kantinin bu kadar öğrenciye ucuz ve nitelikli hizmet vermek için yeterli olmadığını belirten Bostancı iki sene önce de çay kazanı koymak için fakültedeki masa ve sandalyeleri taşıdıkları gerekçesiyle soruşturma açıldığını, okulda sakladıkları malzemelerin de önceki yıllarda çalındığını söyledi. 
Edebiyat Fakültesi yemekhanesinde paraları olmadığı için ücretsiz yemek yiyen öğrenciler hakkında da geçtiğimiz hafta "yemekhanede zorla yemek aldıkları" gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.
Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.