Uluslararası Bitlis Kürt Sempozyumuna OHAL yasağı!

Bitlis’te “Kürt Şehirlerinde Dil, Eğitim ve Üniversite” temalarıyla düzenlenecek olan sempozyum yasak kapsamına alındı.

Videoyu Aç Uluslararası Bitlis Kürt Sempozyumuna OHAL yasağı!
A
a

NerinaAzad'a yer alan habere göre; 26 -28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan ‘’Üniversite, Eğitim, Dil’’ konulu III. Uluslararası Bitlis Sempozyumu, olağanüstü hal (OHAL) gerekçesiyle Bitlis Valiliği tarafından yasaklandı.

Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu Koordinatörü Nimetullah Atal, yasakla ilgili şunları söyledi:

“Darbe sonrası yürürlüğe konulan OHAL’in, darbe kapsamının dışına çıkması son derece düşündürücüdür. Demokrasi çıtasının yükseltilmesi gerekirken, anti-demokratik kararla sivil toplum örgütlerine ve akademik çevrelere dönük gerçekleştirilen yasaklama kararları, toplum vicdanını yaralamakla beraber kaos ve şiddet ortamını daha fazla tetikleyecektir.”

Sempozyum, 26-27-28 Ağustos tarihleri arasında Bitlis'te düzenlenecekti.

Valilikten açıklama

Bitlis Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

“25.10.1983 tarihli 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu 11’nci maddesi (m) bendi “Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak veya toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yer ve zamanı tayin, tespit ve tahsis etmek, izne bağladığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak veya gerekiyorsa dağıtmak,” hükmü ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu 14’üncü maddesi (c) bendi “Olağanüstü Halin uygulanmasında görev ve yetki:

Birden fazla Bölge Valisinin görev alanına giren illerde veya bütün yurtta ilan edilmesi halinde, koordine ve işbirliği Başbakanlıkça sağlanmak suretiyle bölge valilerine aittir.

Gerekli işlemler onlar tarafından yürütülür.” hükmü gereği İl Genelinde yapılacak olan her türlü yürüyüş, Miting, Kapalı ve Açık Yer Toplantıları, Stant Açma, Çadır Kurma, Basın Açıklamaları vb. türdeki tüm etkinlikler ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.”
Kaynak : NerinaAzad


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.