bitlis haber portalı

Türkiye için zehirli gaz uyarısı! Kapı ve pencereleri kapatın

Güncel 27 Ekim 2016 23:54
Videoyu Aç Türkiye için zehirli gaz uyarısı! Kapı ve pencereleri kapatın
A
a

IŞİD'in Musul'da yaktığı kükürtten oluşan dev duman kütlesi, bu akşam rüzgarın güneye dönmesiyle Türkiye'ye yönelecek. Yarın Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da görülecek yüksek nemle birlikte asit yağmurları yağabileceğini belirten uzmanlar, kapı ve pencerelerin kapatılmasını istiyor.

IŞİD'in Musul çevresinde yaktığı kükürtten yükselen dumanlar, Türkiye'ye doğru ilerliyor.

NASA'nın uydudan görüntülediği duman bulutu, bu akşam rüzgarın yükselip güneye dönmesiyle Türkiye'ye taşınacak.

Milliyet'e konuşan NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur, "Bu akşam rüzgar güneye dönecek, yüksek rüzgar sistemleri de etkili olacak. Böylece, SO2 ve diğer partiküller Türkiye'ye doğru taşınacak. Aynı zamanda Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yarın yağmur bekleniyor ve nem yükselecek" dedi.

Abur'un verdiği bilgiye göre, bölgeyi etkileyecek yüksek nemle birlikte Türkiye topraklarında asit yağmurları görülebilir. Abur, "SO2 havadaki nem oranının artmasıyla H2SO4'e dönüşecek, halk dilinde bilinen ismiyle kezzap" ifadesini kullandı.

Asit yağmuru yalnızca insanları değil, doğadaki tüm canlıları etkileyecek. Özellikle tarım alanları büyük zarar görebilir.

Uzmanlar, zehirli gazdan korunmak için evlerin kapı ve pencerelerinin kapatılmasını istiyor.

IŞİD'in El Misrak kükürt üretim tesisini ateşe vermesiyle ortaya çıkan tabloyu, Amerikan CNN televizyonu dün ekrana getirmişti. Dehşete düşüren görüntülerde toprak alev alev yanıyordu.

OLAY SOSYAL MEDYADA DAĞILIYOR

#ACİLDURUM DUYURU: Önemli Bilgi | Lütfen Paylaşalım Yarın Tüm doğu Güneydoğu Anadolu da olduğu gibi BATMAN "da yağışlı bir hava bekleniyor. Ve bu normal bir yağış olmayacak.. Irak'ta İŞİD'in yakmış olduğu kükürt madeni sülfürik gaz oluşmasına sebep oldu. Bu da asit yağmuruna neden olacak. Yarın dışarı çıkacakların yağmurluk ve şemsiye almaları önemle rica olunur. Yağmurla temas olması halinde ise temas eden bölgenin su ile iyice yıkanması gerekmektedir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı
Nöbetçi Eczaneler

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.