Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından hizmete sunulan bu özel tren, konvansiyonel seyahat anlayışını turistik bir deneyime dönüştürdü.

Turistik Tatvan Treni'nin ilk seferinde, 8 vagon ve 100'ün üzerinde üniversite öğrencisi İç ve Doğu Anadolu bölgelerini keşfetmek için yola çıktı. Tren, Ankara'dan hareketle Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Malatya gibi şehirlerden geçerek Elazığ'da mola verdi. Elazığ'da geçirilen yaklaşık 3 saatlik molanın ardından yolculuk Bingöl, Muş ve Bitlis rotasını takip ederek Tatvan'da son buldu.

Haber Kapak Şablon 2024 06 30T122412.456

Bitlis'in Tarihi Mekanları Ziyaret Edildi

Yolculuk sırasında Türkiye'nin en büyük krater gölü Nemrut Gölü, Ahlat Selçuklu Mezarlığı ve Islahiye Medresesi gibi tarihi yerler ziyaret edilip ürünler alındı. Yolculardan Ecem Alakabak, özellikle gece vagonunda geçirdiği zamanın keyfini çıkararak tren deneyiminin kendisi için unutulmaz olduğunu belirtti.

Alakabak, "Gece vagonda uyumak en keyifli taraftı. Orayı özleyeceğimi düşünüyorum. Bir sonraki güzergah, coğrafyası uygun olursa Karadeniz olabilir. Tatvan'ı daha önce ziyaret etmemiştim. Yaz aylarında daha çok Ege, Akdeniz tarafları tercih ediliyor. Daha önce hiç Doğu Anadolu'ya gitmemiştim. Buraları merak ediyordum." diye konuştu.

Haber Kapak Şablon 2024 06 30T122356.104

Turistik Tatvan Treni'nin diğer yolcularından Şeyma Çınar ise Tatvan'ın kültürel zenginlikleri karşısında hayran kaldığını ifade ederek," 'Kültürel mirasın başkenti' gibi yorumlar okumuştum. Gerçekten öyleymiş. Hayran bıraktı diyebilirim. Bence herkes bir defa da olsa ömründe burayı gelip ziyaret etmeli." dedi.

Kutluhan-Hilal Atalay çifti de turistik trenin kendileri için güzel bir deneyim olduğunu kaydetti. İlk kez çift olarak turistik tren yolculuğu yaptıklarını söyleyen Hilal Atalay, "Biz bindiğimiz an odamızı süsledik, ışıklandırmalarımızı yaptık. Eşim daha önce hiç binmemişti. Bu açıdan yolculuk bizim için özel oldu." diye konuştu.
Tatvan ziyaretlerinde kısa sürede birçok tarihi yeri ziyaret ettiklerini söyleyen Kutluhan Atalay da yeniden Bitlis'i ve Doğu illerini ziyaret etmek istediklerini söyledi.

Tatvan'da bal hasadı sürüyor Tatvan'da bal hasadı sürüyor

Kaynak: AA