ABD Başkanı Donald Trump, korona virüsü salgını nedeniyle maske takılması tartışmasıyla ilgili, 'İnsanlar maske takmak istiyorsa takabilirler. Ancak çoğu zaman şal ile yüzünüzü kapatmak daha iyi' dedi. Trump, ikinci Covid-19 testinin de negatif çıktığını duyurdu.

Trump, 'Maske takılması konusunda karar vereceğiz. İnsanlar maske takmak istiyorsa takabilirler. Ancak çoğu zaman şal ile yüzünüzü kapatmak daha iyi. Şal daha kalın. Maske takmayı zorunlu hale getirmeyeceğiz. İstemezlerse takmayabilirler.'

'RUSYA GÜZEL BİR TEKLİF YAPTI'

Rusya'dan satın alınan ve dün New York'a gelen tıbbi malzemeler hakkında ise Trump, 'Rusya güzel bir teklif yaptı, biz de kabul ettik. Bunun Rusya propagandası olduğunu zerrece düşünmüyorum' dedi.

'ANTİKOR TESTİNE ONAY VERİLDİ'

ABD'de şu anda günde 100 binin üzerinde virüs testi yapıldığını söyleyen Trump, 'ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), antikor testine de onay verdi. Bu sayede Covid-19'u atlatan kişilerin bağışıklık sistemini anlayabilecekler' dedi. Trump, solunum cihazlarının üretilmesi için bugün altı firmaya yetki verildiğini anımsatarak, bunlara ek olarak 3M şirketinin de N95 maskeleri üretmesi için harekete geçtiğini duyurdu.

KORONA HASTANELERİ YAPILIYOR

ABD Federal Acil Durum Yönetim Ajansının (FEMA), virüs salgınından etkilenen bölgelere yardımları hızla götürdüğüne işaret eden Trump, New York'ta Javits Center isimli fuar alanının hastaneye çevrildiğini kaydetti. New York Valisi Andrew Cuomo'nun normalde, enfekte olmayan hastalar için inşa edilen bu yerin, Covid-19 hastanesine çevrilmesi için talepte bulunduğuna işaret eden Trump, 'Bu talebi değerlendirdik ve olumlu yanıt vermeye karar verdik. Javits Center'daki hastane, Covid-19 hastanesi olacak. Buraya çalışan desteği ise ordu ve federal yönetim tarafından verilecek' dedi.

TRUMP'TAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA: SİZE İHTİYACIMIZ VAR

Trump, federal hükumetin elinden geleni hızlı ve profesyonelce yaptığını savunarak, 'Şu anda New York'un sağlık çalışanlarına ihtiyacı var. Virüsten çok etkilenmeyen bir yerdeyseniz ve sağlık çalışanıysanız, New York Valiliğinin sitesini ziyaret ederek kayıt olun. Size gerçekten ihtiyacımız var. Aynı şekilde Louisiana ve Michigan'ın da ihtiyacı var' çağrısında bulundu.

'TESTLERİN NE KADAR HIZLI OLDUĞUNU GÖRMEK İSTEDİM'

Bu sabah ikinci kez Covid-19 testi yaptırdığını ve sonucun negatif çıktığını belirten Trump, 'Benden örnek almaları 1 dakika sürdü. Sonuç ise 15 dakikada çıktı. Sonra işime devam ettim. Bu, yaptırdığım ikinci test. Sırf yeni testlerin ne kadar hızlı olduğunu görmek için yaptırdım. Bu testin, öncekilerden daha iyi olduğunu söyleyebilirim' açıklamasını yaptı.

'EYALETLER KENDİ STOĞUNU YAPMALIYDI'

Trump, bazı eyaletlerin kendileri önceden hazırlık yapmamalarına rağmen her şeyi federal hükumetten beklediğine vurgu yaparak, 'Eyaletler, kendi stoğunu kendisi yapmalıydı. Federal hükumet olarak biz sadece bir desteğiz. Biz sipariş memuru değiliz' dedi.

'ÖNLEMLERE UYULMUYOR'

Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx, ABD'de herkesin alınan önlemlere uymadığını belirterek, 'Elimizdeki vaka ve ölüm verilerine baktığımızda, Amerikalıların hepsinin önlemlere uymadığını görüyoruz. Bu çok ciddi bir durum' uyarısında bulundu.

Maskeler konusunda da uyarıda bulunan Birx, 'Maske takan kişilerin kendilerini yapay bir koruma altında hissetmelerini istemiyoruz. Maske taksanız bile sosyal mesafeyi korumalısınız. Maske takmak bir tedavi değildir' dedi. Trump ise Birx'ün bu açıklaması üzerine, 'Amerikalıların sosyal mesafeye uymadığına dair başlıklar istemiyorum. Amerikalıların mükemmel iş çıkardığını görmek istiyorum' ifadelerini kullandı.