Bitlis’in Tatvan ilçesinde son günlerdeki yoğun yağışların ardından şehir merkezi ve sahil şeridi çekirge istilasıyla karşı karşıya kaldı. Çekirgelerin yoğunluğu, vatandaşların ve esnafın günlük yaşamını olumsuz etkilerken, hayatı adeta durma noktasına getirdi.

Tatvan’da Çekirge İstilası (1)

"Çekirge istilasına uğradık"

Esnaf olarak kapıları açamadıklarını ifade eden Sedat Erdoğdu, “Çekirge istilasına uğradık. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Esnaf olarak kapılarımızı açamıyoruz. Şu an duyduğum kadarıyla Tatvan’ın genelinde durum böyle. Yetkililer bir an önce bu işe bir el atsın, bu işe bir çözüm olsun, biz de rahata kavuşalım” dedi.

DEM Partili Tatvan Belediyesi Makam Odasındaki Erdoğan’ın Fotoğrafını İndirdi DEM Partili Tatvan Belediyesi Makam Odasındaki Erdoğan’ın Fotoğrafını İndirdi

Tatvan’da Çekirge İstilası (4)

"Bu durum bizleri ürkütüyor, çünkü sayıları gittikçe artıyor"

Turgut Hüseyni ise son zamanlarda ciddi bir çekirge istilasıyla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Bu durum hem bize hem de tarımla uğraşan vatandaşlarımıza ciddi zararlar veriyor. Bu durum bizleri ürkütüyor, çünkü sayıları gittikçe artıyor” dedi.
Tatvan Belediyesi yetkilileri, çekirge ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarının başladığını ve en kısa sürede neticelendirileceğini dile getirdi.Tatvan’da Çekirge İstilası (3)

Kaynak: İHA