Tatvan’daki Tarihi İşletme Oteli Restore Ediliyor

Videoyu Aç Tatvan’daki Tarihi İşletme Oteli Restore Ediliyor
A
a

            Tatvan Belediyesi Tarihi İşletme Otelini Restore E…

Tatvan’da 1947 yılında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve birçok devlet büyüğünün misafir edildiği tarihi İşletme Oteli, 71 yıl aradan sonra tekrardan restore ediliyor.

Tarihi İşletme Oteli, 1947 yılında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yapıldı ve yıllarca Van Gölü Feribot İşletmesi bünyesinde hizmet verdikten sonra özel işletmeye devir edildi. Özel işletmeni sözleşmesi tamamlandıktan sonra tekrar Van Gölü Feribot İşletmesi bünyesinde kalan İşletme Oteli bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz hale geldi. Geçmiş yıllarda çıkan yangında ise otelin ahşap kısımları tamamen kül olmuştu ve otel 2006 yılında Tatvan Belediyesi’ne devir edildi.

Tarihi oteli ilçeye kazandırmak için restorasyon çalışmaları başlattıklarını ifade eden Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, restorasyon işlemi tamamlandıktan sonra tekrar turizme kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Oteli tarihi dokuya uygun bir şekilde restore edeceklerini belirten Başkan Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada "İşletme Oteli 1947 yılında yapıldı. 71 yıl önce Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü tarafından yaptırılan otelin devri 2006 yılında Tatvan Belediyesi’ne geçti. Fakat boş olduğu için bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelmişti. Ayrıca, yıllar önce meydana gelen yangından dolayı ara kat ve çatısı da tamamen yanmıştı. O dönemlerde birçok büyük şahıslar gelip burada konaklama yapmıştır. Ardından özel işletmeye verildi ve daha sonra belediyeye devredildi. Yaklaşık 19 yıl boş kaldığı için bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz hale gelmişti. Bu tarihi otel ilçemizin bir simgesiydi. Tekrardan restore ederek değerlendirmeyi düşünüyoruz. Ahşap kısımlar ile çatısı tamamen yanmış ve taş duvarlarda biraz hasar var. Biz de, duvarın sıvasını dökerek, taş yapıyı ortaya çıkartıp, otantik bir şekilde, tarihi misyona uygun restorasyon çalışması yapmaya başladık. Çalışmaları 2019 yılına kadar tamamlayıp, belediye konukevi olarak ilçemize kazandırmayı düşünüyoruz. Ayrıca, çevre düzeni ile bahçe duvarları da yapılacak" dedi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.