Tatvan'da sel ve su baskını nedeniyle hasar tespit çalışmaları yapıldı

Videoyu Aç Tatvan'da sel ve su baskını nedeniyle hasar tespit çalışmaları yapıldı
A
a

Bitlis’in Tatvan ilçesinde sağanak yağış ile birlikte meydana gelen sel ve su baskınlarından dolayı hasar gören iş yerleri, evler, bahçeler, yollar, köprü ve menfezlerde hasar tespit çalışmaları yapıldı.

Dün saat 15:00 sıralarında başlayan sağanak, sel ve su baskılarından dolayı Tatvan ilçe merkezindeki bazı dereler taştı. Su taşkını nedeniyle Karşıyaka, Cumhuriyet ve Kale mahallelerindeki bazı bölgelerde sel oluştu. Sağanağın yol açtığı sel nedeniyle Tatvan'daki 6 iş yeri, 30 ev ve çok sayıda bahçe ile yollarda hasarlar oluştu.

Bölgede yol onarım çalışmaları, köprü ve menfezlerde tadilat ve temizlik çalışmaları yürütülürken, aynı zamanda hasar tespit çalışmaları da sürdürülüyor.

Hasar tespit ve diğer çalışmaların devam ettiğini kaydeden Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, 750 hektarlık alanda yaşanan sel ve su baskınından dolayı 6 iş yeri, 30 ev ve çok sayıda bahçe ile yollarda hasarları oluştuğunu, bölgedeki 163 konut ile iş yerinin tarandığı ve 102 konutun az hasarlı olduğunu söyledi.

Yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Geylani, "İlçemizde yoğun bir sağanak yağış gerçekleşti. Cumhuriyet, Esentepe ve Kale mahallelerinde su taşkınları oluştu. Nemrut eteklerinden aşağıya doğru dikey olan Yumurtadağ-1 ve Yumurtadağ-2 ile Develersuyu deresi ve Kurt deresinde su seviyesi yüksekliği oluştu. Yoğun yağışlardan dolayı meydana gelen su taşkınlardan dolayı Karşıyaka, Cumhuriyet ve Kale mahallerimizdeki bazı iş yerleri, evler ve bahçeler ile yollar, köprüler ve menfezlerde maddi hasarlar oluştu. Yağışın olduğu an itibariyle belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri bölgeye intikal edip çalışmalar yürüttü. Aynı zamanda UMKE, AFAD, DSİ ekipleri de çalışmalar yaptı. Su baskını ve selden dolayı herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadı. Bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 750 hektarlık alanda yaşanan sel ve su baskınından dolayı 6 iş yeri, 30 ev ve çok sayıda bahçe ile yollarda hasarlar oluştuğu görüldü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile AFAD ve belediyemiz ekipleri hasar tespit çalışmaları yürütürken aynı zamanda enkaz kaldırma, tadilat ve temizlik çalışmaları da sürdürülüyor. Bu doğal afet Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı ile Cemal Taşar Caddesi’nin kesiştiği noktada meydana geldi. Eski Tatvan-Ahlat karayolu olan bu kavşakta meydana gelen su taşkınından dolayı köprülerde ve menfezlerde hasarlar, asfalt yollarda bozulmalar oldu. Bölgede yol onarım çalışmaları da yürütülüyor. Hasar tespit çalışmalarındaki son verilere göre toplam 163 konut ile iş yeri taranmış, 102 konutun az hasarlı, 6 iş yerinin de az hasarlı olduğu görülmüştür. Çalışmalarımız devam ediyor, tekrardan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileğinde bulunuyorum" dedi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.