Tatvan'da Kurban Bayramı öncesi gıda denetimleri yapıldı

Tatvan Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince ilçe merkezinde yapılan denetimlerde kurullara uymadığı tespit edilen işletmelere ceza kesildi.

Videoyu Aç Tatvan'da Kurban Bayramı öncesi gıda denetimleri yapıldı
A
a

Denetimler kapsamında 2018 yılı içerisinde 510 gıda işletmesinde denetim yapılırken, 10 işletmeye ceza kesildiği belirtildi.

Yapılan denetimlerle ilgili bilgi veren ilçe Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, özellikle yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde gıda denetimlerinin sıkıştırıldığını söyledi.

Halkın güvenli gıda tüketebilmesi için ilçedeki gıda denetimlerinin aralıklarla devam edeceğini belirten Kaymakam Özkan, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçe genelindeki 510 market, kasap, şarküteri, lokanta, restoran, kafe ve benzeri işletmelerin denetlenerek, yaklaşık 10 işletmeye kayıtsızlık ve izlenebilirlikten dolayı ceza kesildiğini belirtti.

Bayram öncesi denetimlerin sıklaştığını ifade eden Kaymakam Mehmet Ali Özkan, “Gıda kontrol ekiplerince, gıda güvenilirliğine yönelik yapılan rutin denetimler, riske dayalı denetim programı esas olmak üzere yapılırken, her denetim sonrası gıda kontrol uzmanları tarafından işletmenin faaliyet gösterdiği sektöre göre belirlenen risk kategorisi, geçmiş denetim kayıtları ve işletmenin hijyen yönetimi gibi bilgiler göz önüne alınarak her bir işletme için riske dayalı denetim sıklığı belirlenmekte ve bir sonraki denetim bu sıklık doğrultusunda yapılmaktadır. Böylece denetimlerin etkinliğinin artması sağlanmaktadır. Rutin yapılan denetimlerin yanında, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gelen şikayetlerle ilgili olarak da kontrol ve denetim faaliyetleri devam etmektedir. Bayram öncesi olmasından dolayı temizlik ve hijyen ön planda tutularak denetimler daha da sıklaştırıldı.” diye konuştu.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.