Tatvan'da camiler ilk cuma namazına hazırlanıyor

Tatvan Belediyesi, 29 Mayıs`ta cemaatine kavuşacak camileri dezenfekte ediyor. Çalışmalar kapsamında özel solüsyon ve ilaçlarla camilerin avlusu, camları, halıları ve minber ile vatandaşların dokunabileceği tüm yüzeyler elden geçiyor.

Videoyu Aç Tatvan'da camiler ilk cuma namazına hazırlanıyor
A
a

Normalleşme adımları kapsamında bazı cami ve mescitlerde öğle, ikindi ve cuma namazlarının cemaatle kılınması kararlaştırıldı.

Cuma namazları avluda, öğle ve ikindi namazları sosyal mesafeyi koruyarak içeride cemaatle kılınabilecek. Vatandaşlar abdestlerini evde alıp, maske ve eldiven takıp, kendi getirdikleri seccadeyle cami avlusunda namaz kılabilecek. Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Korkmaz ve Tatvan İlçe Müftüsü Zahit Demirel ilçe merkezinde Cuma namazı kılınacak alanlarda incelemelerde bulunarak eksiklerin giderilmesi konusunda karar aldı.

İlk Cuma Namazı 25 cami ve noktada kılınacak

Tatvan İlçe Müftülüğü, ilçe genelinde salgın sonrası ilk Cuma namazının kılınacağı 25 cami ve yeri belirledi. Aralarında Tuğ mahallesi Pazar yeri, Fuar mahallesi Tatvan Belediyesi Fuar Sergi Salonu önü, Kültür mahallesi Bilal’i Habeş Camii bahçesi ve Aydınlar mahallesi İmam Hatip Camii bahçesi de olan birçok cami bahçesinde namaz kılınabilecek. Tatvan Belediyesi Ekipleri, vatandaşların hijyenik şartlarda ve güven içerisinde ibadetlerini yerine getirebilmeleri için cami içleri ve namaz kılınacak açık alanlar yıkanıyor ve dezenfekte ediliyor. Çalışmalar kapsamında özel solüsyon ve ilaçlarla camilerin avlusu, camları, halıları ve minber ile vatandaşların dokunabileceği tüm yüzeyler elden geçiyor.

Korona virüsü (COVİD-19) nedeniyle uzun süredir kapalı olan camilerin tekrardan ibadete açılmasına değinen Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani sözlerine şu şekilde devam etti. “Ramazan Bayramı nedeniyle 4 günlük sokağa çıkma yasağında belediye olarak 4 gün boyunca yine çalışmalarımız devam etti. 29 Mayıs'ta ilk Cuma namazımızı eda edeceğiz. İnşallah Cuma namazımızla birlikte camiler açılmış olacak. Tatvan Kaymakamımız ve İlçe müftümüzle yapmış olduğumuz istişare ile şehir merkezi 14 ve köylerde 11 toplamda 25 cami ve alanda Cuma namazını eda edeceğiz. Bu kapsamda tek kullanımlık seccade veya kendi şahsi seccade ile cami bahçesi veya avlusunda namazlar kılınacak. Bu kapsamda belediye ekiplerimiz, yeniden ibadete açılacak camilerde dezenfekte ve hijyen çalışması başlattı. İnşallah uzun zaman sonra ilk defa Cuma namazımızı hep birlikte gerçekleştireceğiz. Camilerimiz ve namaz kılınacak alanlarımız dezenfekte edildi. Dezenfekte ve hijyen çalışmaları ibadete açıldıktan sonra da rutin olarak sürdürülecek. Cuma namazı ve cemaat namazına katılacak vatandaşlarımızdan isteğimiz evlerinde veya işyerlerinde abdest alarak kendi seccadeleri ile maskeli bir şekilde gelmeleridir. Her ne kadar yavaş yavaş normalleşme başlasa da salgın tehdidi hala devam ediyor. Lütfen kurallara riayet edelim” dedi.

Cemaat ile Cuma namazı kılınacak yerler;

29.05.2020 Cuma Günü tarihinden itibaren öğle ve ikindi namazları bütün camilerde sosyal mesafe, maske ve yaş şartlarına bağlı kalınmak suretiyle cemaatle kılınabilecek. 
Cuma namazları ise Kurul tarafından İlçe Merkezinde ve köylerde belirlenen yerlerde ve kurallar çerçevesinde kılınabilecektir.
İlçe Merkezinde Cuma namazı kılınabilecek yerler;

    Tuğ Mahallesi Pazar Yeri 
    Pınarbaşı Mahallesi Pınarbaşı Camii Yanı Yol Önü 
    Kalyoncu Camii Bahçesi 
    Tatvan Belediyesi Fuar Sergi Salonu Önü
    Hazreti Aişe Camii Bahçesi
    Sultan Alparslan İmam Hatip Okulu Camii Bahçesi
    Fatih Mahallesi Fatih Camii Bahçesi
    Kültür Mahallesi Bilal’i Habeş Camii Bahçesi
      Bahçelievler Mahallesi Said-i Nursi Camii Bahçesi
    Kale Mahallesi Feribot Yanı Gayda Camii Bahçesi
    Karşıyaka, Kale Mahallesi Seyyid Burhaneddin Geylani Camii Bahçesi
    Cumhuriyet Mahallesi TOKİ Camii Bahçesi
    Çağlayan Mahallesi Camii Bahçesi
    Feribot İşletme Camii Önü

Köylerde Cuma Namazı Kılınacak Yerler;
    Yelkenli Köyü,
    Kırkbulak Köyü,
    Sarıkum Köyü,
    Kıyıdüzü Köyü,
    Adabağ Beştaş Mezrası,
    Adabağ Köyü,
    Çekmece Köyü,
    Dalda Köyü,
    Koyunpınar Köyü,
    Benekli Köyü,
    Dönertaş köyü.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.