Tatvan Belediyesi hatlardan çıkarılan eski boruları sergiledi

Tatvan Belediyesi, en son alt yapı çalışmalarının yaklaşık 40 yıl önce yapıldığı içme suyu depolarından ve hatlardan çıkarılan boruları sergiledi.

Videoyu Aç Tatvan Belediyesi hatlardan çıkarılan eski boruları sergiledi
A
a

Tatvan’da 1980’li yıllarda yapılan ve o günden bu yana geçici eklemelerle günümüze kadar getirilen, ancak artan nüfus yoğunluğu nedeniyle iflas etme noktasına gelen içme suyu hatları, Tatvan Belediyesi’nin altyapı seferberliği ile sil baştan yenilenmeye başlamasıyla eski çürümüş ve yıpranmış borular da gün yüzüne çıkmaya başladı.

Yenileme sırasında yer altından çıkan eski su boruları ile onların yerine döşenen yeni su boruları Tatvan Yaşam AVM önünde sergilenmeye başlandı. Paslanmış, çürümüş, korozyonlaşmış ve içi tıkalı içme suyu boru ve çeşitli malzemelerin hali görenleri şaşırttı. Bazı boruların tamamen çürüdüğü, pas ve tel kaplandığı, bazılarının da küften neredeyse yok olduğu görüldü. Tatvan Yaşam AVM önünden geçen vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Eski altyapının içler acısı durumda olduğunu belirten Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani açıklamalarında, “1980 yıllarda yapılan ve şuan ki nüfusun onda biri nüfusa sahip olan ilçemizin alt yapısı hızlı nüfus artışı sonucu yetersiz bir duruma gelmişti. İlçe genelinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj hatlarını sil baştan yeniliyoruz. Tabi özellikle eski içme suyu hatları malumunuz çürümüş ve yıpranmış durumda. Bu da sürekli olarak basınca dayanamayarak boruların patlamasına ve su kesintilerine sebep oluyor. Biz de belediye olarak tüm bunların önüne geçmek için altyapımızı sağlıklı borularla yeniliyoruz” dedi.

Nüfusun ve yapılaşmaların bölge olarak en yoğun olan ilçemizde zor ve zahmetli bir iş yapıldığını belirten Başkan Geylani sözlerinin devamında şu ifadelerde bulundu. “Bir şehir düşünün. O şehirde yaşam var ama kalbi besleyen damarlar çürümüş ve yıpranmış. Bizde bu şehirde açık kalp ameliyatı yapıyoruz. Elbette ki bunun gündelik yaşamımıza etkisi olacak. Bu sorunların üstesinde de hep birlikte geleceğiz. Vatandaşlarımızın sağlığının korunması ve çevre bizim birinci önceliğimiz" diye konuştu.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.