Tatvan Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyasına kamu kurumlarının yanı sıra Tatvan'daki birçok sivil toplum kuruluşu ve çok sayıda vatandaş destek verdi.

Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi önünde toplanan yardımlar belediye personelleri ve gönüllü vatandaşlar tarafından paketlenerek araçlara yüklendi. Giyim, gıda, ısıtıcı ve battaniyelerden oluşan yardım malzemeleri ile dolan araçlar Elazığ'a gitmek üzere konvoy halinde yola çıktı.

Kampanyayı yerinde takip eden Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani yaptığı açıklamada 'Üzülerek söylüyoruz, dün akşam saatlerinde Elazığ'ta 6,8 şiddetinde bir deprem yaşandı. Bu depremi il ve ilçemizde de hissettik. Bölgeyle irtibat halindeyiz. İlk aracımız sabah 7:30'da battaniye ve arama kurtarma personelimizle birlikte yola çıktı' dedi.

Vatandaşların da bir şekilde yardım yapmak istemesi üzerine Belediye olarak hazırlık yaparak kampanya başlattıklarını ifade eden Belediye Başkanı Geylani sözlerinin devamında, 'Hem sosyal medyada, hem de farklı yollarla bizimle iletişime geçmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili hızlı bir şekilde kampanya başlattık. Hemşerilerimiz bu konuda çok hassas davrandılar. Beklentimizin üzerinden bir talep oldu. Kısa süre içinde vatandaşlarımız ihtiyaç olan malzemeleri getirmeye başladılar. Burada toplanan yardım malzemeleri paketlenerek araçlara bindirildi. Dolan araçlarımız sırasıyla yola çıkıyor' dedi.

Depremin kış mevsiminde olmasının yaşam şartlarını daha da zorlaştırdığını söyleyen Başkan Geylani, 'Her ne kadar ciddi anlamda bir yıkım olmazsa bile artçı sarsıntılardan dolayı tedirginlik var. Evine giremeyen vatandaşlarımız, battaniye ve ısıtıcıya ihtiyaç duymaktadırlar. Bununla birlikte temiz su, çocuk bezi, gıda ve benzeri ihtiyaçları bulunmaktadır. Temel ihtiyaçları karşılayacak malzemeleri topladık. Birazdan araçlarımız çıkacak. İnşallah en kısa sürede bölgeye intikal edecek. İhtiyaç halinde vatandaşlarımızdan gelecek yardımları bu alanda toplayacağız. Allah milletimizi bu tür afetlerden hem ülkemizi hem de bölgemizi korusun. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun' dedi

Ülkemizde AFAD Genel Müdürlüğü, Kızılay ve diğer kamu kuruluşları ilk günden itibaren Elazığ ve Malatya'da arama kurtarma ve diğer ihtiyaçlarda müdahale ettiğini açıklayan Başkan Geylani son olarak şunları söyledi. 'İlçe olarak yaralarına bir melhem olmak adına çalışma başlattık. Bu duyarlılığından dolayı tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca burada bir yardım çadırı kurduk, yardımda bulunmak isteyen vatandaşlar yardım malzemelerini buraya teslim edebilir. Talepler doğrultusunda sürekli araçlarımız yola çıkacaktır.'

Toplanacak olan yardım malzemeleri için Yaşam Alışveriş Merkezi önünde bir malzeme çadırının kuruldu.