Siirt'te 78 yaşındaki bir kadın hasta, uzun süredir devam eden karın ağrısı, hazımsızlık ve bulantı şikayetleriyle özel bir hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda, hastanın safra kesesinde irili ufaklı yüzlerce taş tespit edildi. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Akın Önder tarafından gerçekleştirilen ameliyat, olağanüstü bir vaka ortaya çıkardı.

Umulmadık Kadar Taş Çıkarıldı

Ameliyat sonrasında açıklama yapan Dr. Akın Önder, "Hastamız 78 yaşında kadın hastadır. Bize karın şişkinliği, hazımsızlık, ara ara bulantı ve kusma şikayetleri ile yaklaşık bir ay önce başvurdu. Yaptığımız tetkiklerde safra kesesinde çok sayıda taş, endoskopide ise midede antral gastrit mevcuttu. Bu şirketleri mideden ziyade biz safra kesesine bağladık. Hastamız yaşlı olduğu için kalp ve akciğer problemleri mevcuttu. İlgili branşlardan konsültasyonlar istedik. Gereken hazırlığımızı yaptık. Hastayı ameliyat etme kararı aldık. Ameliyatta safra kesesi normalden biraz daha büyüktü. Ameliyatımız başarılı geçti. Safra kesesini çıkarıp baktığımızda ummadığımız kadar taş mevcuttu. Hasta şu anda klinikte yatıyor. Genel durumu iyi taburcu etmeyi düşünüyoruz’’ dedi.

Siirt'te Silahlı Yağma Suçundan Aranan Zanlı Yakalandı Siirt'te Silahlı Yağma Suçundan Aranan Zanlı Yakalandı

siirtte-78-yasindaki-hastadan-ilginc-vaka-safra-kesesindeki-yuzlerce-tas-sasirtti.webp

Hastanın yaşlılık nedeniyle kalp ve akciğer problemleri bulunduğunu belirten Dr. Önder, tedavi öncesinde diğer uzmanlıklardan konsültasyonlar aldıklarını ve gerekli hazırlıkları yaptıklarını vurguladı. Hasta, başarılı geçen ameliyatın ardından sağlık durumunun iyiye gittiğini ifade ederek tedavisine devam ediyor. (İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)