Şair Seydayê Tîrêj

A
a

1923 yılında Haseki'ye bağlı Nicîm köyünde dünyaya gelen ve 23 Mart 2002’de 79 yaşında hayata gözlerini yuman Kürt şair Seydayê Tîrêj, her ne kadar özgür bir ülkeyi kendi gözleri ile görmese de bugün torunları ve sevenleri ona özgür bir ülkenin müjdesini veriyor.

“Ey bilbilê dilşad” şiiri ile tanınan Rojavalı Kürt Şair Seydayê Tîrêj ölümünün 11’inci yılında Haseki’deki evinde anılıyor. Ölümünden önce Seydayê Tîrêj,

Amed Newroz’una olan hasretini “Keşke özgür bir Kürdistan görseydim ve Diyarbakır Newroz’una katılsaydım” diyerek dile getirmişti.

 Asıl adı Nayifê Heso olan Seydayê Tîrêj'e Tîrêj ismini ise Seydayê Cegerxwîn verir. 1937 yılınhda yerleştikleri Amûdê kentinde büyük Kürt şairleri Cegerxwîn, Qedrî Can, Hesen Hişyar ve Nûredîn Zaza ile iletişime geçen Seydayê Tîrêj, onların da etkisiyle şiire başlar. Cegerxwîn'in bir gün "Sen güneşin ışını gibisin, bu nedenle de Naif ismi sana yakışmıyor. Senin adın Tîrêj olsun" der ve bundan sonra Naif ismiyle değil Tîrêj ismi ile anılmaya başlar Seydayê Tîrêj. Cegerxwîn "Kîme Ez" divanında da Seydayê Tîrêj'e öğüt mahiyetinde dizelere yer verir.

Seydayê Tîrêj arkasında paha biçilmez çok sayıda eser bıraktı. Bunların bir kısmı yayımlanırken bir kısmı ise hala yayımlanmış değil. Yayınlanan kimi eserleri şöyle: Dîwana Xelat, Beyrût- Lubnan 1985. (Bu divan 1990'da İsveç'te de yayınlandı) Dîwana Zozan, Beyrût- Lubnan 1990, Dîwana Cûdî, Beyrût-Lubnan 1998, Serpêhatiyên Kurdan

Yayınlanmayan eserleri ise şunlar: “Mûlida Kurdmancî, Dîwanek ji helbestan, Serpêhatiyên Kurdan

Seydayê Tîrêj'in dillere düşen "Ey bilbilê dilşad" şiiri şöyle:

Ey bilbilê dilşadî hela were bike fîxan

Dengê te yê xweştir ji ney û nay û bilûre

Gorî te bim bilbil, ji serê darê tu were xwar

Da pêk ve mijûl bim bi xwe çend rojên di dijwar

Destê tewqyê îro ku em herdu bidin hev

Dîna xwe bidê nik bayê barîn ey birader

Sitêrka sibê îro ji şerqê li me da der

Rewşen kirî Kurdistan bi carek wê seranser

Nîşana sibê ye fereca xêrê me dûr e

Piştî wê sitêrê bixwe berbanga sibê ye

Wê roj hilê rohnî têkeve şûna şevê ye

Karwanê me wê bihêje war û meqsedê ye


Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.