Bitlis'te Belde Halkı Susuz Kaldı: İçme Suyu Şebekesi Taş ve Kerestelerle Tıkandı Bitlis'te Belde Halkı Susuz Kaldı: İçme Suyu Şebekesi Taş ve Kerestelerle Tıkandı

Bitlis İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Ekici, Bitlis'in sağlık sektöründe yaşanacak gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu. Yakın gelecekte hayırsever iş adamlarının katkılarıyla gerçekleştirilecek sağlık yatırımlarının, kentin sağlık alanında önemli bir değişime öncülük edeceğini vurguladı.

Ekici, son yıllarda Bitlis'in sağlık alanında önemli adımlar attığını ve bu adımların devam edeceğini ifade etti. Kentin, bölgeye hizmet verebilecek tam donanımlı hastanelere sahip olmasıyla, bir bölge hastanesi konumuna geleceğini belirtti.

Bitlis, Sağlık Alanında Dönüşüm Yaşayacak (2)

Bitlis  25-30 yıl boyunca büyük bir dönüşüm sağlayacak

Sağlık Bakanlığı ve Eren Holding arasında yapılan protokolle Türkiye'nin en büyük bağışlarından birinin gerçekleştiğine dikkat çeken Ekici, bu bağışın Bitlis'in sağlık planlamasında önemli bir rol oynayacağını vurguladı. Yapılan bu yatırımların, Bitlis'in sağlık hizmetlerinde önümüzdeki 25-30 yıl boyunca büyük bir dönüşüm sağlayacağını belirtti.

Hayırsever iş insanlarının katkılarıyla gerçekleştirilen yatırımların önemine değinen Ekici, “Bitlis, sağlık yatırımları açısından önemli bir merkez haline geliyor. Yeni yapılacak hastaneler ve mevcut sağlık altyapısının güçlendirilmesiyle sadece Bitlis'in değil çevre illerin de sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede olacağız. Hayırseverlerimizin desteğiyle Bitlis'te sağlık alanında birçok proje hayata geçirilecek. Bu projeler, vatandaşlarımızın daha kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti almasını sağlayacak. Yeni yapılacak sağlık tesisleri ve mevcut tesislerin modernizasyonuyla birlikte sağlık hizmetlerimizde kalite standartlarını yükselteceğiz. Amacımız, Bitlis'i sağlık hizmetlerinde öncü illerden biri haline getirmektir” dedi.

Bitlis, Sağlık Alanında Dönüşüm Yaşayacak (3)

"Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük bağışını almaktan dolayı çok mutluyuz"

Sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak için yürütülen çalışmaların sürdüğünü belirten Ekici, şöyle konuştu:
“Kamu tasarrufu tedbirlerinin alındığı bir dönemde Bitlis iline yapılacak olan 100 milyon dolarlık yatırımla 300 servis, 58 yoğun bakım, 25 palyatif olmak üzere toplam 383 yataklı hastane yapımına kısa süre içerisinde başlanacak. Bölge şartlarına uygun modern yapı ve mimariye sahip olacak hastane gerektiğinde 517 yatak kapasitesine kadar çıkarılabilecek. Bitlis için sağlık hizmetlerinin daha da ileriye taşınması adına önemli ve büyük bir adımı atmaktan, Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük bağışını almaktan dolayı çok mutluyuz. Bitlis Eren Devlet Hastanesi ve lojman yapımı için Sağlık Bakanlığı ve Eren ailesi arasında protokolün imzalanması bizleri çok mutlu etmiştir. Bitlis'imizin sağlık altyapısını güçlendirecek olan Bitlis Eren Hastanesi 300 servis, 58 yoğun bakım, 25 palyatif olmak üzere toplam 383 yataklı olacaktır. İhtiyaç halinde ise 517 yatak kapasitesine çıkabilecek ve bölge şartlarına uygun modern yapı ve mimariye sahip olacaktır. Bu yapılan bağışla da Bitlis'in en az 25-30 yıllık sağlık planlaması gerçekleşmiştir. Yapılacak hastane 3. basamak eğitim araştırma hastanesi olacak standartlara göre inşa edilecektir. Hastane ile birlikte çalışanları için 10 bin metrekare kapalı alana sahip lojman da beraberinde inşa edilecektir. Özellikle kamu tasarruf tedbirlerinin alındığı bir dönemde bir bağışçı eliyle yaklaşık 100 milyon dolar civarında bir bağışın yapılması vatandaşın devlete verdiği katkıyı göstermek adına ve diğer varlıklı insanlarımızı da bu dönemde bağışa motive etmek adına büyük bir adım olacaktır. İlimizde buna güzel örnekler olarak 112 istasyonları, diş üniteleri, aile sağlığı merkezleri hayır yolu ile yapılmış, vatandaşımız hayırda yarışır hale gelmiştir. Sağlık hizmetlerindeki kalite ve erişilebilirlik açısından büyük öneme sahip olan bu hastane, şehrimizin sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılayacak, daha geniş kapsamlı hizmet sunacak ve vatandaşlarımıza daha iyi bir sağlık hizmeti sunma imkanı sağlayacaktır. Ayrıca son dönemde ilimizde bakanlığımız tarafından yatırıma alınıp ihale süreçlerinde olan Mutki ve Adilcevaz ilçelerimizdeki devlet hastanelerimiz de ilimiz adına sağlık sistemimizin ileriye taşınması adına güzel örneklerdir. Bitlis'imizin daha sağlıklı ve güçlü bir geleceği için atılan bu adımla birlikte hep birlikte daha güzel günler göreceğimize inancımız tamdır.”Bitlis, Sağlık Alanında Dönüşüm Yaşayacak (4)

Kaynak: (İHA)