Batman'da Ramazan ayı öncesinde ekmeğin fiyatında artış yaşandı. Daha önce 11 lira olan 400 gram pide ekmeğin fiyatı, fırıncılar tarafından 13 liraya yükseltildi. Fırıncılar, maliyetlerdeki artışı gerekçe göstererek ekmeğin fiyatını artırmak zorunda kaldıklarını belirttiler.

mutki-fotoshop-2024-02-22t161230-712.jpg

Fırıncı esnafı, ekmeğe yapılan zamın nedenlerini açıkladı

Artan maliyetlerin, özellikle ham madde ve enerji maliyetlerinin yükselmesinin ekmeğin maliyetini etkilediğini ifade ettiler. Bu durumun ekmeğin fiyatını artırmalarına zorunlu kıldığını belirten fırıncılar, yaklaşan Ramazan ayı öncesi bu kararı aldıklarını da eklediler.

mutki-fotoshop-2024-02-22t161135-798.jpg

"Bunların başında odun, un, işçilik ve kira artışları gelmektedir"

Yeni ekmek fiyatını ise henüz uygulamaya almadıklarını belirten fırıncı Ali Okay, "Ekmeğin fiyatı artan maliyetlerden dolayıdır. Bunların başında odun, un, işçilik ve kira artışları gelmektedir. Bunlardan dolayı 11 liraya sattığımız 400 gram ekmeğin fiyatı 13 liraya çıkartılarak 2 liralık bir artış yapıldı. Zam kararı yeni alındığı için daha uygulamaya koymadım ama yarın ya da öbür gün yeni ekmek fiyatını uygulamaya alacağız. Bizlerde ekmek fiyatlarının artmasını istemiyoruz ama maliyetler kurtarmayınca mecbur kaldık." dedi.

mutki-fotoshop-2024-02-22t161107-596.jpg

"Artan maliyetlerden dolayı zarar ediyorduk"

Kendilerinin de zamma karşı olduklarını ifade eden bir diğer fırıncı esnafı Muhammed Okay, "Kira, un, odun, işçilik ve benzeri giderlerimiz arttığı için ekmek fiyatlarını etkiledi. Şu anda 400 gram ekmeğin fiyatı 11 liradan 13 liraya çıkarak 2 lira zam yapıldı. Artan maliyetlerden dolayı zarar ediyorduk. Biz ekmek fiyatının daha da ucuz olmasını isteriz. Un ve kira fiyatları düşerse ekmek de düşerdi ama ne yazık ki artan maliyetler nedeniyle ekmek fiyatını artırmak zorunda kaldık. Vatandaşlar da ekmeğe yapılan zamma tepki göstermiyorlar." diye konuştu. (İLKHA)

Kaynak: İlke Haber Ajansı (İLKHA)